2000 éves holttestben mutatták ki a kórt
Megtalálták a világ legidősebb leprását!
Lepra nyomaira bukkantak egy csaknem kétezer éves sírban fekvő férfi holttestében Jeruzsálemben.
2009.12.16 14:13MTIEz a legrégebbi ismert leprás eset, amelyet modern laborvizsgálatokkal kimutattak, és ez az első alkalom, hogy a modern időszámítás szerinti első évszázadból származó sírt molekuláris eszközökkel vizsgáltak meg. Carney Matheson, a kutatócsoport vezetője és a kanadai Lakehead Egyetem munkatársa szerint a férfi a leprán kívül tuberkulózisban is szenvedett. A kriptában fekvő többi holttesten is azonosították a tbc-t.
A kutatók DNS-vizsgálatokat is végeznek, hogy fényt derítsenek az elhunytak közti rokoni szálakra. Matheson kiemelte: a leletek sokban hozzájárulnak a tuberkulózis és a lepra ókori térbeli és időbeli elterjedésének megértéséhez. A molekuláris archeológia a jövőben is jelentősen hozzájárulhat az ókori betegségek vizsgálatához.
A sírban egy halotti lepel maradványait is megtalálták a régészek. A több kamrából álló, kőbe vésett kripta a Hinnóm-völgy egyik temetőjében található. Ez a terület már a Bibliában is - Máté evangéliumában - vérmezőként, csatatérként szerepel.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06