Gigantikus űrgyűrű
A Szaturnusz új, gigantikus gyűrűjét fedezték fel
A Szaturnusz új, eddig sohasem észlelt gigantikus gyűrűjét fedezte fel az Amerikai Űrkutatási Hivatal, a NASA Spitzer Űrteleszkópja.
2009.10.07 13:47MTIA felfedezés előtt a csillagászoknak a Szaturnusz 7 fő gyűrűjéről volt tudomásuk, amelyeket betűkkel jelöltek meg (A-tól E-ig). Emellett a bolygónak volt több névtelen, halovány gyűrűje is.
A NASA bolygókutatással foglalkozó részlege, a Jet Propulsion Laboratory (JPL) közlése szerint a gyűrű anyaga olyannyira diffúz, szétszórt, hogy alig-alig tükrözi vissza a látható fényt, ám a Spitzer űrteleszkóp infravörös fényben képes volt észlelni a képződményt.
"Eddig senki sem vizsgálta infravörös fényben a világegyetemnek ezt a szegmensét" - emelte ki Whitney Clavin, a JPL szóvivője.
A gyűrűt képező jég- és porrészecskék hőmérséklete igen alacsony, mínusz 193 Celsius fok. A képződmény 27 fokos dőlésszögben helyezkedik el a Szaturnusz fő gyűrűihez képest.
A gyűrű legkisebb távolsága a Szaturnusztól 5,95 millió kilométer, a legnagyobb pedig 11,9 millió kilométer.
"A most felfedezett gyűrű oly nagy, hogy egymilliárd Föld is alig tudná kitölteni" - nyilatkozta a JPL illetékese.
A felfedezésről a Nature online kiadásában számolnak be a csillagászok. Mint a tanulmány egyik szerzője, Anne Verbiscer, a University of Virginia asztronómusa rámutatott, szuperóriás gyűrűről van szó.
Phoebe, a Szaturnusz holdja a gyűrűn belül kering. A tudósok feltételezése szerint belőle származik a gyűrűt alkotó anyag. A csillagászok remélik, hogy a gyűrű vizsgálata segít megfejteni a Szaturnusz másik holdját, a Lapetust övező rejtélyt. A hold egyik oldala ugyanis tündöklően fényes, a másik viszont igen sötét.
A most felfedezett gyűrű ugyanabban az irányban forog, mint a Phoebe, míg Lapetus, a többi gyűrű és a Szaturnusz holdjainak többsége az ellenkező irányban.
A kutatók szerint a külső gyűrűből származó anyag "csapódik le" a Lapetus felszínén. "A csillagászok már régóta feltételezik, hogy van valamilyen kapcsolat a kijjebb lévő Phoebe és a Lapetus felszínén észlelt sötét anyag között. Az új gyűrű meggyőző bizonyítékkal szolgál a kapcsolatra" - hangsúlyozta a tanulmány másik szerzője, Douglas Hamilton, a Marylandi Egyetem asztronómusa.
A Spitzer űrtávcsövet 2003-ban indította útjára a JPL. Az űrtávcső 106, 2 millió kilométer távolságban a Földtől kering a Nap körül.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06