Így gyászolnak
A szomorú nőstény makákók saját anyatejüket isszák
Marokkóban megfigyelték, amint nőstény majmok magukat szoptatták, saját anyatejüket itták.
2009.10.06 15:21MTIA tudósok által ritkán észlelt magatartást talán a szomorúság következménye, mivel mindegyik majomnál akkor fordult elő gyakrabban az önszoptatás, ha kicsinyük elpusztult. A nőstények a szoptatással enyhíthetik a stresszt, vagy talán az immunrendszerüket erősítik - vélik a szakemberek. Bármi áll is a szokás hátterében, a viselkedés kulturálisan tanultnak tűnik - olvasható a BBC hírszolgálatának honlapján. (www.news.bbc.com).
A magatartást Bonaventura Majolo professzor és tanítványa, Richard McFarland a berbermakákó vagy magót (Macaca sylvanus) majmok két csapatának tanulmányozása közben észlelte a marokkói Atlasz-hegységben. Ez a makákófajta az egyetlen, amelyik Ázsián kívüli területen él.
A tudósok az egyik megfigyelt csapatban négy nőstényt láttak, amint önmagukat szoptatták, amikor még a kicsinyeik éltek. Miközben egyik mellbimbójukból kicsinyük szopott, a másik mellbimbójukat ők maguk kapták be, és néhány másodpercig a szájukban tartották. Aztán a maguk által szopott mellükre helyezték a szopó kismajmot.
A szakemberek szerint ez a magatartás serkenti vagy javítja az anyatej áramlását, és elősegíti a kicsinyek táplálását. Nem sokkal ezután mind a négy megfigyelt nősténynek elpusztult a kicsinye. Három anya eltűnt, de a negyedik nőstény, Jessica még hat órán át hurcolta halott kölykét, mielőtt odébbállt. A kölykök pusztulása után a nőstények sokkal hosszabb ideig alkalmazták az önszoptatást, egy-egy alkalommal akár két percig is. Kölyke halála után Jessica 106 napon át fordult az önszoptatáshoz.
Hasonló viselkedést tudósok eddig csak vadon élő kecskéknél és csimpánzoknál figyeltek meg. A tudósok egyelőre csak találgatnak; szerintük az önszoptatással a majmok visszanyerik a tejtermelésbe fektetett energiát, vagy gátolják a mell tejcsatornáinak eldugulását, vagy immunrendszerüket erősítik. Szerintem a legérdekesebb magyarázat az, hogy az önszoptatás a kölyök elvesztésének érzelmi következményeivel áll kapcsolatban - mondta Majolo, aki a megfigyelésről az American Journal of Physical Anthropology című folyóiratban közölt részleteket.
- Az embereknél és más fajoknál a szoptatás a prolaktin, a tejelválasztást megindító hormon kibocsátásán keresztül csökkenti a stresszt. Így lehetséges, hogy az önszoptatás csökkenti a kölyök elvesztése okozta általános stresszt - magyarázta a professzor.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06