A kőeszközök fejtörést okoznak a tudósoknak!
Serfőzés, láblógatás, pipadohány: hobbitoktól tanultak valaha az emberek?
Ezernyi apró, éles vulkáni tufadarabka került elő a "hobbit" - egy nagyjából egy méter magas emberelőd - barlangjából az indonéziai Flores szigetén. A kőeszközök fejtörést okoznak a tudósoknak: hogyan tudott a kisember grépfrút nagyságú agyával ilyen eszközöket gyártani?
2009.04.22 16:11MTIEgy részletes elemzés most fényt derített a hobbit műszaki képességeire. Mark Moore, az ausztráliai New England Egyetem régésze kollégáival több mint 11 ezer, a floresi Liang Bua barlangból származó szerszámot vizsgált meg.
A hobbit csontok a 17 000 és 95 000 évvel ezelőtti rétegekből kerültek elő, fölöttük Homo sapiens sírokat tártak fel a régészek. Moore és csapata a szerszámok elemzése során kiderítette, hogy a barlanglakók az elmúlt durván százezer év folyamán ugyanazzal az egyszerű technikával pattintották eszközeiket - tudósít az amerikai Science magazin online változata (www.sciencemag.org).
Először a barlangon kívül vékony rétegeket fejtettek le a nagyobb kődarabokból, majd azokat bevitték, és kisebbekre aprították kőkalapács vagy üllő segítségével. Mindebből arra következtettek, hogy a hobbit - Homo floresiensis - készítette a régebbi eszközöket. Megjelenése után a Homo sapiens is hasonló eszközöket gyártott.
Úgy gondolják, hogy a két faj érintkezett is egymással, s a modern ember lemásolta a Homo floresiensis szerszámkészítési technikáit. "Elfogadom, hogy a különböző emberfajok egymástól függetlenül is kifejleszthettek ugyanolyan technikákat, de elég nehezen érthető számomra, hogyan lehettek volna ilyen hasonlóak a módszerek anélkül, hogy a felek ellesték volna egymástól" - mondta Moore.