"Nem akarnánk meginni"
Radioaktívak az ősi jordániai források
A Jordán folyó ősi földalatti forrásainak radioaktív sugárzása 20-szor nagyobb az ivóvízre megállapított, biztonságosnak számító határértéknél - közölték szerdán amerikai kutatók.
2009.02.26 12:33MTIA bejelentés aggodalmat kelt az egész közel-keleti térség ivóvízbiztonságával kapcsolatban.
Több közel-keleti ország a közelmúltban úgy próbálta ellensúlyozni a vízhiányt, hogy természetes földalatti tárolókból pótolta az ivóvizet a növekvő népesség ellátására. Izrael, Egyiptom, Líbia és Szaúd-Arábia lakosságát is veszélyezteti a radioaktivitás magas szintje, mert ezek az országok az ivóvízként és a mezőgazdaságban felhasznált vizet hasonló forrásokból szerzik be.
"Olyan ez a víz, hogy nem akarnánk meginni" - mondta Avner Vengosh, az amerikai Duke Egyetem kutatója, az Environmental Science and Technology című szaklapban megjelent tanulmány vezető szerzője. A radioaktív víz fogyasztása korábbi vizsgálatok szerint növeli a csontrák és a leukémia kockázatát. Vengosh és csoportja a Disi víztározó 37 szivattyús kútjának vízmintáit elemezte Jordánia Szaúd-Arábiával határos déli részén.
A tározóból kiemelt víz mennyiségét azért növelte Jordánia az elmúlt években, mert a többi új forrás túl sósnak bizonyult. Csak a későbbi tesztek derítették ki, hogy a természetben előforduló, sugárzó rádium túl nagy koncentrációban található meg az egyébként megfelelő édesvízben. A kutatók azt javasolják, hogy a térség vizeinek egészségügyi kockázata miatt az országok illetékes tisztviselői fordítsanak nagyobb figyelmet a vízlelőhelyek radioaktivitására.