A wurtzit-bórnitrid és a lonsdaleit lenyomják!
Két ritka ásvány is keményebb a gyémántnál
Eddig úgy hírlett, hogy a természetben előforduló anyagok közül a gyémánt keménysége felülmúlhatatlan. A New Scientist című brit tudományos szaklap online kiadása azonban arról ad hírt, hogy két rendkívül ritka természetesen előforduló ásvány még a gyémántnál is keményebb.
2009.02.23 10:01MTIA sanghaji Jiao Tong Egyetem kutatói szimulálták, hogyan viselkednének az atomok két igen keménynek hitt anyagban, ha nyomásnak tennék ki őket. Az egyik anyag a wurtzit-bórnitrid volt, amelynek szerkezete a gyémántéhoz hasonló, csak más atomok alkotják.
A másik, a lonsdaleit ugyanúgy szénatomokból áll, mint a gyémánt, csak szerkezete tér el azétól. Az eredmények alapján a wurtzit-bórnitrid tizennyolc százalékkal, a lonsdaleit pedig ötvennyolc százalékkal múlja felül a gyémánt keménységét. Elsősorban a wurtzit-bórnitrid bizonyulhat hasznosnak az anyagkutatás számára, hisz levegőn magasabb hőmérsékleteket is kibír, mint a gyémánt.
Csupán az a "kemény dió", hogy egyik anyag sem áll bőségesen rendelkezésre. A lonsdaleit grafittartalmú meteoritok becsapódásakor keletkezik, a wurtzit-bórnitridhez pedig vulkánkitörések kellenek, ahol szélsőséges hőmérséklet és magas nyomás áll fenn.
Kapcsolódó írások:
- Durva luxus! Gyémántkanállal eszik Gwen fia!
- Hatalmas gyémántot találtak Lesothóban
- Megjelent a luxusmobil - 640 darab gyémánt és krokodilbőr
- Videó és képek: Már forgalmazzák a HTC új "gyémánt" telefonját
- Ó, azok az oroszok: médiahack volt az autóban talált gyémánt
- Mitől izzik vörösen a híres Hope gyémánt?