Kurt Vonnegutnak volt igaza?
Szénhidrogénekből álló esők töltik fel a Titan tavait?
A Szaturnusz legnagyobb holdja, a Titan nagyon különleges égitest. Hatalmas mérete mellett (nagyobb mint a Merkúr!) ez az egyetlen hold, amelyet sűrű légkör övez komplex szerves kémiai folyamatokkal, ami miatt régóta a kutatók érdeklődésének homlokterében áll.
2009.02.17 12:56hirek.csillagaszat.huTöbb jel mutat arra, hogy a sarkvidékeken lévő sötét területek valójában tavak, melyeket folyékony halmazállapotban lévő szénhidrogének (metán, etán) tölthetnek fel.
A NASA által üzemeltetett Cassini-szonda már 5 éve a gyűrűs óriás rendszerében keringve kitüntetett figyelemmel kíséri a Titant. Frissen közölt megfigyelések arra utalnak, hogy a déli poláris területeken számos felszíni formáció változtatta meg az alakját a vizsgálat közel egy éve alatt. A megfigyelt kiterjedt felhőrendszerek arra utalnak, hogy az újonnan kialakult tavak egy kiadós "zápornak" köszönhetik születésüket és a tavak egy része a Titan időjárása és évszakos változásai miatt változtatják meg kiterjedésüket.
Egyes tavak tekintélyes méretűek, például a Kraken Mare feltöltött állapotban ötször nagyobb az észak-amerikai Felső-tónál. Az eddig megfigyelt sötét sarki területek - azaz a feltételezett tavak - összesített felszíne másfélszer akkora, mint a Föld legnagyobb tavának, a Kaszpi-tengernek. Mindazonáltal az ezekből a hatalmas felületekből párolgás útján származó metán sem tudja pótolni a légkörből csapadék formájában kihulló, illetve felszínre kicsapódó metántartalmú részecskék által okozott veszteséget.
Mindezek arra utalnak, hogy léteznie kell a felszín alatt olyan szénhidrogén forrásoknak, amelyek geológiai - illetve "titanológia" - időskálán tudják pótolni a veszteségeket, hiszen ilyen utánpótlás nélkül a sűrű légkör hozzávetőleg 10 millió év alatt eltűnne. Ezen izgalmas eredmények ellenére az egyenlítői területek alapvetően szárazak, csupán a helyi tavasz és ősz során hullhat némi csapadék.
A elkövetkezendő időszakban a Cassini Equinox (Napéjegyenlőség) fedőnevű küldetése során részletesen vizsgálni fogják a dinamikus felszínű és légkörű égitesten megfigyelhető évszakos változásokat.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06