A cica is gondol a jövőre!

Az állatok is előre terveznek

Úgy tűnik, az ember számos képességével nincs egyedül - például azzal, hogy jövőjét megtervezi. Edward A. Wasserman, az Iowai Egyetem kutatója szerint az emberek jobban teszik, ha kissé kordában tartják az egójukat.

2009.02.17 10:26MTI

Wassermann, a kísérleti pszichológia professzora az Amerikai Tudományos Társaságok Szövetsége (AAAS) vasárnap véget ért éves közgyűlésén Chicagóban beszélt arról, hogy a galambok és a páviánok is képesek az emberhez hasonlóan megmondani, hogy mely képek ábrázoltak hasonló tárgyakat, például háromszögeket vagy pontokat, és melyek különbözőeket.

Az utóbbi húsz évben forradalmi változások történtek az állatok megértésében - tette hozzá Nicola S. Clayton, a Cambridge-i Egyetem professzora. Az állatok nem csak használják az eszközöket, arra is van bizonyíték, hogy egyesek félretesznek eszközöket a jövőre.

- "Az előre tervezés kizárólag emberi tulajdonságnak számított eddig. Most már tudjuk, hogy ez nem helytálló" - idézte Claytont a Yahoo internetes portál.

Példaként említette, hogy varjak táplálékot rejtettek el a következő napra, és még meg is védték attól, hogy valaki más ellopja. A varjak intelligenciáját támasztotta alá Alex Kacelnik is, az Oxfordi Egyetem viselkedésökológia professzora. Szerinte a "madárvilág eszközhasználó mestere" az új-kaledóniai varjú.

Ezek a madarak nem csak használnak eszközöket, ők maguk elkészítik azokat - elhajlítanak egy drótot, hogy így halásszanak ki táplálékot elérhetetlen helyekről. Jessica Cantlon, a Duke Egyetem kutatója úgy véli, a "számérzék" a főemlősök közös vonása. Elizabeth Brannonnal együtt azt vizsgálta, hogyan gondolkodnak a számokról a nyelv alkalmazása nélkül a felnőtt emberek, a csecsemők, valamint a lemúrok és majmok.

Miután ugyanannyi tárgyat tartalmazó különböző csoportokat látnak többször egymás után, a csecsemők észreveszik, ha a tárgyak száma megváltozik - a makákók úgyszintén. A főiskolai hallgatók és a makákók nagyjából egyforma pontossággal képesek megbecsülni a halmazok tartalmát anélkül, hogy megszámolnák.

A kutatók most épp azon dolgoznak, hogy kiderítsék, képesek-e a majmok felfogni a nulla fogalmát. Wassermann szerint néhány ember biztos kényelmetlenül érzi majd magát, ahogy az újabb tanulmányok egyre több hasonlóságot fedeznek fel az ember és az állat mentális képességei között.

- "Az a cél, hogy megtudjuk, mennyire általános a gondolkodás képessége az állatvilágban" - mondta.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.