Veszélyben Alexandria és Fokváros is
Borzasztó: Városokat moshat el Afrikában már egy kis tengerszint-emelkedés is!
A globális tengerszint-emelkedés Afrika part menti országait is fenyegeti, elsősorban a túlzsúfolt kikötővárosokat: Alexandriát, Fokvárost, vagy a földrész legsűrűbben lakott városát, Lagost.
2009.01.18 10:30MTIMár egy kis mértékű tengerszint-emelkedés is több millió embert űzhet el otthonából. Akár egész városnegyedek is víz alá kerülhetnek.
A legrosszabb helyzetben Nigéria egykori fővárosa, a 15 millió lakosú Lagos van, amely a tenger és egy tó közé egy szűk területre „ékelődött be”. Itt zsúfolódik össze másfél Magyarországnyi lakos.
Afrika legsűrűbben lakott városában minden talpalatnyi helyen laknak emberek, közvetlenül a parton is, ahol már több utca víz alá került. A belső kerületeket szintén fenyegeti a tengerelöntés veszélye.
Geoff Brundit, a Nemzetközi Óceánmegfigyelő szolgálat (GOOS) munkatársa szerint a globális klímaváltozással megnőtt a heves tengeri viharok száma.
Gyakran még ki sem heverték az előzőt, és még a viharok okozta károkon dolgoznak, amikor megérkezik az újabb természeti csapás.
A védettség nagyon alacsony mértékű, az infrastrukturális ellátottság, illetve a következmények elhárítására való képesség pedig nagyon korlátozott, és ez különösen megnöveli a katasztrófaveszélyt – tette hozzá Brundit.
A városvezetésnek és a kormánynak sürgősen a védekezésre kellene összegeket elkülöníteni, a hatóságokat azonban még most is a városfejlesztés, az új lakónegyedek építése érdekli – ami persze megmagyarázható a város robbanásszerű lélekszám-növekedésével, azonban a partvonal mentén mindenképpen építési korlátozásokat kellene bevezetni.
Egy, a tenger és a belső negyedek között parlagon hagyott ütközőzóna jelentősen mérsékelné a tengeri viharok okozta károkat.