Szívtelen, gonosz kis rágcsálók
Nyulak okoztak természeti katasztrófát egy szigeten a Déli-óceánon
A pusztulás ördögi köre indult el a nyulak betelepítésével az Antarktisz közelében fekvő Macquarie-szigeten. A természeti világörökséghez tartozó szigeten bekövetkezett katasztrófa elhárítása forintban számolva több mint 3,4 milliárdot emészt fel.
2009.01.13 12:08MTIA nyulak fókavadászokkal kerültek az alig 5 kilométer széles és 34 kilométer hosszú szigetre még 1878-ban. Száz évvel később már olyan sokan voltak, hogy végveszélybe került miattuk a növényvilág.
Az ausztrál hatóságok ezért halálos vírust terjesztő tetveket vetettek be ellenük. A 130 ezres állomány a nyolcvanas évek közepére 20 ezer alá csökkent, a korábban főként nyúllal táplálkozó macskák - amelyeket ugyancsak az ember hurcolta be a szigetre - viszont rászoktak az őshonos madarakra. 1985-ben ezért macskairtó hadjárat indult.
Az utolsó példány 2000-ben pusztult el, a nyulak azonban megint elszaporodtak, és újra hatalmas pusztítást vittek végbe az Ausztrália és az Antarktisz között félúton fekvő szigeten, a királypingvinek legfontosabb költőhelyén, amely 1997 óta szerepel a természeti világörökségek listáján.
A nyúlhorda "óriási károkat okozott. A műholdfelvételek alapján a gazdag vegetáció tövig lelegelt pusztasággá változott a teljes terület 40 százalékán" - mondta Dana Bergstrom ausztrál kutató, aki munkatársaival az Applied Ecology című brit szaklapban publikált tanulmányban dolgozta fel a természeti katasztrófa történetét.
"2000 és 2007 között teljesen felborult az ökológiai egyensúly, évtizedek természetvédelmi munkája veszhet kárba" - mondta Bergstrom.
A kutatók becslése szerint a helyreállítás költségei 24 millió ausztrál dollárra (3,45 milliárd forint) rúgnak.
A történet tanulsága a természetvédelmi hatóságok számára az, hogy a tápláléklánc egyetlen szemének kiemelésével nemcsak egy állatfaj tűnik el az adott területről, hanem közvetett hatások is jelentkeznek - mondta Dana Bergstrom.
"Számolni kell az indirekt hatásokkal, vagy viselni kell a következmények költségeit" - tette hozzá.
A százezresre duzzadt rágcsálóállományt mérgezett csalétekkel fogják megtizedelni. A nyúlirtás a tervek szerint 2010-ben indul.