Csillagászat
Megvalósítható lenne a fotoszintézis a Marson
Aerogél-pajzsokkal.
2019.11.22 17:58Ma.huHa a Mars vízjégben gazdag területei fölé szilícium-dioxid aerogél pajzsokat helyeznénk, lehetővé válna a fotoszintetikus élet, és csekély emberi beavatkozás kellene csak hozzá.
A Mars felszínének alacsony hőmérséklete és az erős ultraibolya sugárzás jelenleg kizárja az élet lehetőségét a vörös bolygón. Több ötlet felmerült már a marsfelszín lakhatóvá tételére, de ezek mindegyike nagymértékű környezetmódosítással járna, ami jelenleg túlmutat az emberi teljesítőképesség határain.
A Nature Astronomy szaklapban megjelent cikkükben Robin Wordsworth és munkatársai egy másik megközelítést tárnak fel. A kutatók szerint a marsfelszín nagy területét alkalmassá tehetnénk a fotoszintézist folytató élőlények számára, ha a Föld légkörének üvegházhatását sikerülne reprodukálnunk - írta a csillagaszat.hu.
Egy vékony, áttetsző, alacsony hővezető képességgel bíró "védőpajzs" átengedné a látható fényt, de az UV- és infravörös sugárzást blokkolná, így a felszíni sugárzás hatásai megegyeznének a Földön tapasztaltakkal.
Ezt egy különleges anyaggal, úgynevezett szilícium-dioxid aerogéllel valósítanák meg. A szilícium-dioxid nanoméretű hálóiból álló aerogél több mint 97 térfogatszázalék levegőt tartalmaz, és az ismert anyagok közül az egyik legalacsonyabb hővezető képességgel bír. Remek tulajdonságai miatt az aerogélt számos területen használják a Földön, de még a Mars Exploration Rover program marsjáróiban is.
A kutatók kísérleteket végeztek az aerogél-üvegházrétegek jellemzőivel kapcsolatban. Arra jutottak, hogy a marsi környezetben egy 2-3 centiméter vastag aerogél-réteg elegendő látható fényt engedne át a fotoszintézishez, ugyanakkor blokkolná a veszélyes ultraibolya sugárzást. Ez a vastagság arra is elég lenne, hogy belső hőforrás nélkül is tartósan a víz olvadáspontja fölé engedje emelkedni a hőmérsékletet az általa védett területen. A kutatók szerint a felszín alatti, életre alkalmas régió mélysége idővel a hődiffúzió miatt növekedne.
A Mars egyes területeinek lakhatóvá tétele sokkal könnyebben elérhető cél, mint a globális légkörmódosítás, ráadásul a terület folyamatosan kiterjeszthető, és kevesebb földi erőforrást venne igénybe. Az állandóan meleg területek kialakítása sok előnnyel járna a jövőbeni marsi tevékenységek szempontjából. Ez a koncepció a Földön található ellenséges környezetekben, például az Antarktiszon és a chilei Atacama-sivatagban is hasznosítható.
A jövőben érdemes lesz megvizsgálni, hogy mennyire adaptálhatók könnyen a marsi körülményekre a hagyományos szilícium-dioxid aerogél gyártási technikák. Mivel a Földön az élet képes a környezetét módosítani, érdekes lehet átgondolni, milyen mértékben tudnának az organizmusok maguk hozzájárulni a marsi élet fenntartásához. A Földön léteznek olyan organizmusok, amelyek a szilícium-dioxidot építőanyagként használják, ilyenek például az üvegszivacsok és a kovamoszatok. Érdekes lenne megvizsgálni, hogy létrehozhatók-e közvetlenül nagy fényáteresztő és alacsony hővezető képességű szilícium-dioxid rétegek szintetikus-biológiai úton. A kutatók szerint, ha ez lehetséges, akkor az általuk leírt módszerekkel végül akár önfenntartó bioszférát is fejleszthetnénk a Marson.
A kutatók szerint a téma fontos etikai és filozófiai kérdéseket is felvet: ha a Marson jelenleg létezik bármiféle élet, akkor annak megmaradását és felfedezését a földi mikroorganizmusok jelenléte akadályozná. Eddig egyik Mars-küldetés sem talált életet a bolygón, így ha létezik is, akkor a felszín alatti régió egyes specifikus területeire korlátozódhat. A cikkben ismertetett lehetőségekkel a földi élet csupán az aerogél-pajzzsal védett, üvegházhatású területeken maradhat meg, ezért a marsfelszín többi részén nem befolyásolná a marsi élet keresését. Ennek ellenére a kutatók fontosnak tartják megjegyezni, hogy a földi alapú élet Marsra történő átvitelét, az ezzel kapcsolatos asztrobiológiai kockázatokat körültekintően mérlegelni kell majd.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06