Azért dobog, mert...

A szív energiatöbblete pacemakert, defibrillátort működtethet

A szív által generált többletenergia egy napon segíthet a beültetett pacemakerek és defibrillátorok működtetésében - derült ki az Amerikai Szívtársaság 2008-as tudományos ülésén.

2008.11.12 17:25medipress.hu

Egy úttörő kísérletben a szívverések által működtetett mikrogenerátor képes volt megtermelni a mesterséges pacemaker működéséhez szükséges elektromosság majdnem 17 százalékát.

Ezzel bebizonyítottuk, hogy működőképes az elméletünk.”- közölte Dr. Paul Roberts, elektrofiziológus tanácsadó az angliai Southampton Egyetemi Kórházban.

Az energiatöbblet begyűjtése nagy átmenetet jelent a pacemaker és defibrillátorok használatában, mivel a mérnökök több energiával dolgozhatnak.

Kutatásuk felfedezései:
* 80 szívveréssel percenként a készülék átlagosan 4,3 mikrojoule energiát szerzett egy szívciklus alatt.
* A szívritmus erősödésével fokozódott az energia is. 104-128-as pulzus mellett a begyűjtött energia 140 százalékkal emelkedett.
* Csökkenés akkor lépett fel, ha a kutatók lassították a pulzust vagy levitték a vérnyomást.
* Az implantációk és az energiatöbblet felhasználása nem okozott szignifikáns sérülést a szívkamrák belső borításában.

A pacemakerek következő generációjában szignifikánsan hosszabb ideig tartanak majd a készülékek, és több funkciót adhatunk hozzájuk, a szív jobb monitorozása érdekében.”- közölte Roberts. „Lehetséges, hogy elég hatékonyak lesznek a pacemakerek teljes és korlátlan energiaellátásához.

A klinikai orvoslásban a beültethető pacemakerek és defibrillátorok életeket mentettek meg, és egyre kifinomultabbá váltak. Ugyanakkor az új monitorozási tulajdonságok hozzáadása a készülékekhez a tervezőket egy kritikus ponthoz juttatták.

A kis készülékek ma már nagyon jók, ám megnőtt az energiaszükségletük. Az elemtechnológia betetőzött és az energia fokozásához muszáj a méretet is növelni.”- közölte Roberts.

Emiatt azonban a készülék súlya is megnő, kellemetlenné és kozmetikailag kevésbé elfogadhatóvá válva a betegek számára, mivel a készüléket a bőr alá ültetik be.

Az innovatív generátor – melynek neve az önmagát energetizáló orvosi mikrorendszer (SIMM) – segít a szívnek több mint elegendő energiát termelni minden egyes szívdobbanással. A SIMM két összenyomható üreget és egy generátort használ, a pacemaker vagy a defibrillátor vezetékéhez erősítve, amely összeköti az eszközt a szívvel.

A vezeték a jobb kamrához van kötve, és az üregek minden szívverés energiáját közvetítik a mikrogenerátornak, amely elektromossággá alakítja azt át az elemek számára.

Az InVivo Technology, a Perpetuum és a Zarlink Semiconductor cégek konzorciuma tesztelte a SIMM mikrogenerátort, angol kormányzati támogatásból. A kutatók in vivo sertés modellt használtak a vizsgálat kiértékeléséhez.

A kutatók jelenleg a SIMM mikrogenerátor anyagainak fejlesztésén dolgoznak.

A különböző anyagokkal még nagyobb mértékű energia-begyűjtést figyeltünk meg.”- magyarázta Roberts.

Miközben jelenleg 20 százalékos energia-betakarítást tapasztalunk, úgy gondoljuk, a következő készülékeknél szignifikánsan többre lehet majd számítani.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.