A higiéniára költött fejlesztés kamatosan megtérül

Naponta ötezer gyerek hal meg a tiszta víz hiánya miatt

Egy új tanulmány szerint a harmadik világ külvárosainak vízellátására és a higiéniai viszonyok javítására szánt nemzetközi támogatások az elmúlt évtizedben jelentősen visszaestek. Holott ezek a kérdések jelentik az alapját a további súlyos egészségügyi, gazdasági problémáknak. a világ népességének 40%-a - pedig elégtelen higiéniai viszonyok között él.

2008.11.10 16:19National Geographic

Naponta ötezer gyerek hal meg a tiszta víz hiánya miatt Egy új tanulmány szerint a harmadik világ külvárosainak vízellátására és a higiéniai viszonyok javítására szánt nemzetközi támogatások az elmúlt évtizedben jelentősen visszaestek.

Holott ezek a kérdések jelentik az alapját a további súlyos egészségügyi, gazdasági problémáknak. A napokban a városokkal foglalkozó, Kínában zajló ENSZ konferencián (World Urban Forum) bemutatott új jelentés szerint a harmadik világ külvárosaiban egyre kritikusabbá válik a vízellátás. A WaterAid nevű szervezet jelentése szerint a világon mintegy ötezer gyerek hal meg naponta - azaz 1,8 millió évente – a szennyezett víz és a rossz higiéniai viszonyok okozta fertőzésben.

Minden nyolcadik ember, vagyis mintegy 900 millióan nem jutnak tiszta vízhez, 2,5 milliárd ember – a világ népességének 40%-a – pedig elégtelen higiéniai viszonyok között él. A WaterAid 1981-ben jött létre és jelenleg 17 országban tevékenykedik.

Elsődleges célja a helyi lakosság alapvető higiéniai viszonyainak javítása (vízellátás biztosítása, zárt latrinák építése) és a szemléletformálás. Az ENSZ november 6-án záruló, városokkal foglalkozó fórumát kétévente rendezik meg. Az idei sorban immár a negyedik, ahol a világ minden tájáról érkező szakemberek a gyors urbanizáció problémáit vitatják meg.

A higiéniára költött fejlesztés kamatosan megtérül


A szakemberek szerint a helyzet nem túl bíztató tekintve, hogy az előrejelzések szerint a fejlődő országok lakossága az elkövetkező három évtizedben megháromszorozódik.

A higiénia és a vízellátás kérdése a városok terjeszkedésével, lakosságuk növekedésével együtt járó probléma, melynek megoldására úgy tűnik a harmadik világ kormányainak és a fejlett világból érkező támogatások donorainak egyelőre nincs elképzelésük, eszközük.

Holott a tanulmány szerzői szerint ezt kiemelt kérdésként kellene kezelni, hiszen a higiénia és a víz kérdése szorosan összefügg az egészségügyi, oktatási és gazdasági helyzettel.

Az ENSZ adatai szerint ma már a világ népességének több mint a fele városlakó, és a fejlődő – elsősorban afrikai – országokban számos város küzd a folyamatos népességbeáramlással. Ezekben az országokban a városi népesség az elmúlt húsz év során, évente átlagosan három millióval nőtt.

A WaterAid szerint éppen ez drasztikus tendencia kellett volna már korábban is arra késztesse a várostervezőket, döntéshozókat, hogy elsők között foglalkozzanak a vízellátás és a higiénia kérdésével. Míg az 1990-es évek közepe óta az egészségügyre és oktatásra nyújtott nemzetközi adományok megduplázódtak, a vízellátásra és a higiéniai fejlesztésekre érkező támogatások jelentősen zsugorodtak.

Ráadásul még ezeknek a pénzeknek zöme is a városmagban történő házépítésre, városfejlesztésre ment el, és mindössze egy százalékát fordították a külvárosok problémáinak enyhítésére.

Holott a tanulmány szerint egy korábbi ENSZ adat azt is bizonyítja, hogy egy dollár értékű befektetés a higiéniába 9 dollárt hoz vissza megtakarításként más területeken.

Nincs még egy ilyen fejlesztési beruházás, amely nagyobb megtérülést hozna az egészségügyben és az ország gazdaságában.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.