"Közvetlenül az ember hatására"
Mégis az üvegházhatású gázok okozzák a sarkvidékek felmelegedését
Először jutottak kutatók arra az eredményre, hogy közvetlenül az ember hatására indult meg az elmúlt években a sarkvidékek felmelegedése.
2008.11.06 18:00National GeographicAz utóbbi években heves vita folyik az éghajlatkutatók között arról, hogy az emberi tevékenységnek, pontosabban a környezetszennyezésnek róható-e fel a globális felmelegedés, illetve a sarki jégtakarók olvadása.
Egy nemzetközi kutatócsoport most azt mutatta ki, hogy minden kétséget kizáróan az ember tehető felelőssé a sarkvidékek hőmérsékletének emelkedéséért. A brit és amerikai tudósokból álló csapat az Északi- és a Déli-sark meteorológiai állomásainak 1900-tól napjainkig feljegyzett adatait vizsgálta.
A 108 éven keresztül mért hőmérsékleti értékeket különböző szimulációs programokon futtatták le, amelyek az éghajlat lehetséges megváltozására ható különböző – természetes és antropogén – tényezőket vették figyelembe.
A valós hőmérsékletváltozást azok a szimulációk mutatták ki, amelyek figyelembe vették az üvegházhatású gázok kibocsátását. Ezzel a kutatók bizonyítottnak látják feltevésüket, miszerint a felmelegedés és a jégtakarók olvadása nem természetes, az embertől független folyamat eredménye.
A hőmérsékletemelkedés egyébként az Északi-sarkon a leginkább tetten érhető és aggodalomra okot adó: az elmúlt 40 évben ott 2 Celsius fokot emelkedett az átlaghőmérséklet. Ennek következtében egyre apad a Jeges-tenger jégtakarója, 2007-ben a valaha mért legkisebb kiterjedését érte el.
Mivel az Antarktiszon jóval kevesebb a meteorológiai mérőállomás, illetve azok egy része nem rendelkezik megfelelő mennyiségű mérési adattal, az éghajlatkutatók a Déli-sark bizonyítható felmelegedésével kapcsolatban eddig szkeptikusabbak voltak.
A kontinens part menti területein és az Antarktiszi-félszigeten azonban egyértelmű hőmérsékletemelkedést mutattak ki, sőt, a félszigeten a hőmérsékletemelkedés 1950 óta három fokot tett ki, amivel a régió a világ éllovasai közé tartozik.