Desulforudis audaxviator

Egyfajos ökoszisztéma a Föld mélyén

Évmilliók óta él teljes sötétségben, oxigén nélkül kilométerekkel a földfelszín alatt a 60 fokos talajvízben a Desulforudis audaxviator nevű baktérium - teljes elszigeteltségben.

2008.10.21 16:27MTI

Egy dél-afrikai aranybányában, 2,8 kilométeres mélységből vett vízben találtak rá. Az amerikai energiaminisztérium 5600 liter mintában keresett genetikai anyagot - és annak több mint 99,9 százaléka a baktériumtól származott. 

A földkéreg ezzel az egyetlen olyan eddig ismert ökoszisztéma, amely csupán egyetlen élőlényből áll. A baktérium összesen 2157 génjével minden adott ahhoz, hogy ezek a parányi lények ellenséges közegben táplálkozni és szaporodni tudjanak - írják a kutatók a Science című nemzetközi tudományos szaklapban. 

A vizsgálat vezetője, Dylan Chivian ebben bizonyítékot lát arra, hogy egyes élőlények képesek teljesen függetlenül az élet más formáitól, napfénytől elzárva létezni - tehát akár más bolygókon is. 

"Filozófiai szempontból izgalmas tudni, hogy az élet összes feltételét be lehet csomagolni egy egyszerű genomba" - mondja a kutató. 

A baktérium neve sokat elárul: a Desulforudis arra utal, hogy energiáját kénvegyületekből nyeri, az audaxviator pedig "merész utazót" jelent, és Jules Verne "Utazás a Föld középpontja felé" című könyvéből származik.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.