Több mint két km másodpercenként
Hihetetlen erejű orkánok tombolnak a Jupiter-szerű bolygón
Az orkánok sebessége meghaladja a másodpercenkénti 2 kilométert, ez hússzor múlja felül a Földön valaha mért legerősebb trópusi ciklonokét.
2015.11.16 14:10MTIA Warwicki Egyetem tudósai, akiknek elsőként sikerült egy Naprendszeren kívüli planéta (exobolygó) időjárási viszonyait feltérképezniük, a The Astrophysical Journal Letters legújabb számában ismertették eredményeiket.
A HD 189733b katalógusjelű bolygó 63 fényévnyire, a Kis Róka (Vulpecula) csillagképben található. Az úgynevezett forró Jupiter-típusú égitestet, amelyet 2005. október 5-én azonosítottak francia csillagászok, az elsőként felfedezett exobolygók egyike volt. A bolygó tömege 10 százalékkal haladja meg Jupiterét, egy kettős csillag körül kering, amelyet 2,2 nap alatt "jár körbe".
Az égitest 180-szor közelebb van a kettős csillaghoz, mint a Jupiter, így felszínén 1800 Celsius-fokos hőmérséklet uralkodik. Korábbi vizsgálatok már kimutatták, hogy a Földhöz hasonlóan a planéta az űrből a légkörében lévő szilikátrészecskéknek köszönhetően égszínkéknek látszik - olvasható a PhysOrg hírportálon.
A Warwicki Egyetem asztrofizikusai a Chilében, az Európai Déli Obszervatórium (ESO) 3,6 tükörátmérőjű távcsövére szerelt nagypontosságú színképelemző (HARPS/ High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) segítségével végezték a megfigyeléseket az úgynevezett Doppler-effektust felhasználva.
"A spektrográffal az égitest légkörében lévő nátrium színképvonalaiban bekövetkező változásokat elemeztük, amint a bolygó közeledett vagy távolodott a Földtől. Az elektromágneses hullámokat kibocsátó objektum frekvenciája ugyanis a megfigyelő számára változónak tűnik, ha a forrás mozog, távolodásakor látszólag csökken" - magyarázta Tom Louden, a tanulmány első szerzője.
Mint elmondta, az orkánerejű szelek a bolygó napsütötte feléről az éjszakai sötétségbe borult félteke felé süvítenek, rendkívüli erejük a kettős csillag közelségével magyarázható.
Peter Wheatley, a tanulmány társszerzője a kutatásokat kommentálva, rámutatott, hogy a Warwicki Egyetem asztrofizikusai által kidolgozott módszer révén más, távolabbi égitestek időjárási rendszereit is fel tudják térképezni.
"Ahogy tökéletesítjük módszerünket, sokkal részletesebb időjárási térképeket készíthetünk, és nemcsak a nagyobb bolygókat kutathatjuk, hanem a kisebb égitesteken uralkodó légköri viszonyokat is megismerhetjük" - fogalmazott Peter Wheatley.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06