15 év után
Újra oroszlánok bömbölése fogja felverni a ruandai szavannákat
Tizenöt évvel a kiirtásuk után újra meghonosítják Ruandában a nagymacskákat, amelyekből hét példányt szállítanak hétfőn a Dél-Afrikai Köztársaságból az Akagera Nemzeti Parkba, a kelet-afrikai ország híres szavannai rezervátumába.
2015.06.29 10:33MTI
Tizenöt évvel a kiirtásuk után újra meghonosítják Ruandában az oroszlánokat, amelyekből hét példányt szállítanak hétfőn a Dél-Afrikai Köztársaságból az Akagera Nemzeti Parkba, a kelet-afrikai ország híres szavannai rezervátumába.
A dél-afrikai Kwazulu-Natal tartomány két nemzeti parkjából öt nőstény és két hím érkezik Ruandába.
Az állatokat repülőgéppel és teherautókkal szállítják, két hétig karanténban tartják, mielőtt szabadon engednék őket - jelentette be a hét végén a hét afrikai nemzeti parkot igazgató African Parks.
Bár az állatfajokban gazdag ruandai nemzeti parkot "ragadozóbiztos" kerítés övezi, az oroszlánokat műholdas nyomkövetővel látják el, megelőzendő, hogy esetleg lakott területre jussanak ki - közölte a nemzeti parkokat üzemeltető társaság.
Az oroszlánok újrahonosításától az idegenforgalom fellendülését és az ökológiai rendszer egyensúlyának javulását várják, közölte az áttelepítésben együttműködő Ruandai Fejlesztési Hivatal. Ruanda fő devizaforrása a turizmus.
Ruandában az 1990-es évén végén a jószágot féltve irtották ki az oroszlánokat az 1994-es népirtás után a szomszédos országokból visszatért földművesek, akik elfoglalták a gazdátlan nemzeti park területét. A kontinens egyik leggazdagabb élővilágú rezervátumában, az Akagera Nemzeti Parkban egykor 230 példány élt a csúcsragadozóból.
Az elefántokban, zsiráfokban, vízilovakban, bivalyokban, zebrákban és antilopokban bővelkedő nemzeti parkot tavaly 28 ezer látogató kereste fel.
A veszélyeztetett fajokról kedden közzétett friss jelentésében a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) sebezhetőnek minősítette az oroszlánt, mert bár Afrika déli részén sikereket értek el a fajmegőrzésben, Nyugat-Afrikában "kritikusan veszélyeztetett" lett az állatok királya, és gyorsan csökken az állomány Kelet-Afrikában is.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06