A "páncélos ködbéka" kibújt a homályból
Kihaltnak hitt békafajra bukkantak Ausztráliában
2008.10.06 18:19National Geographic

A 4 centiméteres Litoria lorica angolul a hangzatos „páncélos ködbéka” névre hallgat. 1991 óta nem került szem elé, és ezért sok szakember úgy vélte, ő is áldozatul esett a Queensland állam északi részét sújtó, kétéltűeket pusztító gombás megbetegedésnek.
Két hónappal ezelőtt azonban a townsville-i James Cook Egyetem egyik doktorandusz hallgatója egy másik békafajjal kapcsolatban végzett kutatásokat Queenslandben. Egy pataknál váratlanul egy békacsoportra lett figyelmes, amelynek egyedei kísértetiesen emlékeztették őt a „kihalt” páncélos ködbékára.
Conrad Hoskin, a canberrai Ausztrál Nemzeti egyetem kutatója, aki az elmúlt 10 évben Észak-Queensland békáinak evolúcióbiológiáját tanulmányozta, DNS vizsgálatot végzett a békákból vett szövetmintákon (így az állatokat nem kell begyűjteni, és nem lesz semmi bajuk), és megállapította, hogy valóban a tünékeny páncélos ködbékát találták meg ismét.
"Sokan közülünk már kezdtük úgy gondolni, hogy kihalt, ezért örömteli a mostani fölfedezés” – nyilatkozta Hoskin egy sajtótájékoztatón. – „Ez alapján reménykedhetünk, hogy más eltűnt fajok is talán csak valamilyen följebb lévő patakokba húzódtak.”
A világosbarna alapszínű, sötétbarna foltos béka a patakok gyors folyású részein gyűlik össze. Eddig 30–40 példányra bukkantak. A békák pusztulásáért világszerte felelősnek tartott chytrid gomba Queensland trópusi részén is legalább hét békafajt letörölt a Föld felszínéről az 1980-as évek vége és az 1990-es évek eleje között. A páncélos ködbékát a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) kritikusan veszélyeztetettnek minősítette, de a tudósok zöme meg volt győződve arról, hogy már kipusztult.
Érdekes módon a kutatócsoport által talált ködbékák többségét megfertőzte a gomba, ennek ellenére nem mutatkoztak rajtuk a betegség jelei. Ross Alford, a James Cook Egyetem veszélyeztetett békákkal foglakozó kutatócsoportjának vezetője most azt tervezi, csoportjával közösen kideríti, miként sikerül a békáknak együtt élniük a halálos gombával.
Ha sikerrel járnak, talán megmenthetik a gomba által fenyegetett többi veszélyeztetett békafaj életét is.