Többé-kevésbé pontos kép a Tejútról
Így néz ki a galaxisunk űrhajótávlatból
Szerencsére a térképészet Mercator óta átesett némi fejlődésen, ezért ma már egészen precíz képünk van galaxisunkról.
2015.06.05 15:14ma.huEgy újonnan publikált, a legfrissebb adatokat felhasználva készült kép segítségével, egészen pontos elképzelést kaphatunk arról, miképp néz ki a Tejútrendszer mondjuk egy Birodalmi Csillagromboló parancsnoki tornyáról nézve.

Lássuk be, nem olyan könnyű elképzelni, hogyan fest a galaxis, amiben élünk, hiszen bolygónk valahol a közepe és a kétharmada között kering fix helyen. Szerencsére a térképészet Mercator óta átesett némi fejlődésen, ezért ma már egészen precíz képünk van galaxisunkról.
A Monthly Notices of the Royal Astronomical Society magazinban leközölt kép a Tejútrendszerről négykarú spirálnak ábrázolja szűkebb pátriánkat, ami az elmúlt évek kutatásai alapján a legpontosabbnak tűnik.
A karokban elhelyezkedő csillagfürtök tanulmányozásával a kutatók egészen pontos képet kapnak az egész galaxisról. „A spirálkarok olyanok, mint a dugóban a központ felé közlekedő autók” – mondta Denilso Camargo, a Federal University of Rio Grande kutatója.
Camargo és csapata a NASA Wide-field Infrared Survey Explorerét, azaz a WISE-ét használta kutatásához. A WISE infravörös tartományban kutatja a galaxist ezért a kutatók képesek távoli csillagfürtöket is felfedezni.
A kutatók a mai napig tanulmányozzák a WISE adatait, noha az 2011-óta hibernált állapotban lebegett az űrben, két éve NEOWISE néven újra aktiválták és most a NASA segítségére van a Földet veszélyeztető meteorok felkutatásában.