Gorillagyilkosok
Lemészárolt gorillák a Virunga Nemzeti Parkban
Egy éve júliusban kegyetlen bűntény történt. A Virunga Nemzeti Parkban lemészároltak hat gorillát. Az okokat kutatva sok nyitott kérdés marad, de az biztos, hogy nem a vadorzók voltak.
2008.10.01 16:33National Geographic
Közép-Afrika szívében, van a Föld utolsó hegyi gorilláinak otthona. A Virunga Nemzeti Park a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti határvidékén fekszik, déli részét idős keményfaerdő borítja Csakhogy itt tíz éve háború dúl.
Egy csapat létszám- és fegyverhiánnyal küzdő vadőr igyekszik megvédeni a hegyi gorillák egyik utolsó mentsvárát. Ők jelentik az utolsó védelmi vonalat, de vesztésre állnak. A vadőrök több ezer lázadóval, ráadásul menekülttömegekkel állnak szemben. Minderről a National Geographic Channel tudósit.
A bűntény
Brent Stirton fotós a vadőrökkel tartott 2007. július huszonkettedikén, amikor valóságos rémálom vált valóra. Az első nőstény gorilla akit megtaláltak. a hátán feküdt, lelőtték. Úgy éreztük, mintha a saját nővérünk halt volna meg – mondta egyik vadőr. Tizenöt perc múlva megtalálták a gorillacsalád ezüsthátú hím vezérét. Keze a szívén. Lőtt sebek voltak a mellkasán.
Összesen hat gorillát öltek meg aznap. A tettesek ismeretlenek. Nyilvánvaló, hogy nem átlagos természetkárosításról volt szó. Ezeket az állatokat nem a húsukért és nem is a trófeájukért lőtték le. Ezt nem vadorzók művelték.
Brent fotói felháborodást váltottak ki szerte a világon. A gyilkosok utáni széleskörű nyomozás folyt az ENSZ, a kongói hadsereg és a kongói nemzeti parkok együttműködésével. A gorillák elleni merényletről szólt a dolog, kivégzés volt. Terrorizmus.
Faszénégetők
A vidék legértékesebb erőforrása az őserdő, amit egy nagyhatalmú szindikátus pusztít. Illegálisan kivágják a fákat, és hevenyészett boksákban faszenet készítenek belőle. Mindent elpusztítanak, így elvesztik a gorillák élőhelyét. Az erdők eltűnhetnek, és velük együtt a hegyi gorilláknak sem lesz helyük.
Egy zsák faszén egy hónapra ellát egy családot főzésre való tüzelővel. Sokan maguknak gyűjtögetnek, de a legsúlyosabb károkat a nagy játékosok okozzák. Számos katona, akinek az lenne a dolga, hogy a vadőröket támogassa, saját teherautójával szállítja a faszenet. Az illegális faszén-kereskedelem állítólag évi harminc millió dolláros hasznot hoz, és ahol ekkora összeg a tét, semmi nem állhat az útjába azoknak, akik kézben tartják a termelést. Még a vadőrök vagy a gorillák sem.
Polgárháború
Itt, valamint a szomszédos ruandai és ugandai parkokban a nagyjából hétszázhúsz megmaradt hegyi gorillát a végső pusztulás fenyegeti. Ruandában.1994-ben az ország két fő etnikai csoportja közt kirobbant a polgárháborúban a hutuk irtani kezdték a tuszi kisebbséget. Nyolcszázezer embert mészároltak le.
Ezután több mint kétmillió ruandai kelt át a kongói határon és özönlötte el a Virunga Nemzeti Park környékét. Jelenlétük hozzájárult a kongói polgárháború kirobbanásához. A parkban és körülötte különösen heves harcok dúltak. Összességében több mint ötmillió ember vesztette életét a második világháború óta lezajlott legvéresebb konfliktusban. A menekülttáborok elérték a park határait, és a vadőrök meg a hegyi gorillák kereszttűzbe kerültek. A lázadók támadást indítottak állomásaik ellen.
A National Geographic Channel bemutatja, hogy egy lázadó csapat elfoglalta a parknak a gorillák által lakott részét, a vadőröket kiűzte onnan, és a kongói hegyi gorillák sorsa egyetlen ember kezébe került: a lázadók vezére kezébe. Csapatai hírhedtek a kegyetlenségükről, háborús bűnökért körözik a vezért.
Elfoglaltuk a gorillák területét – mondja ő – de nem azért, mert ott gorillák élnek, hanem mert ez egy fontos stratégiai támaszpont. Én védem a természetet és a környezetünket. Tudom, hogy a környezet fontos. És tudom, milyen fontosak a gorillák.
Ha igaz is amit a gerillák mondanak, ők akkor sem gorillaszakértők. Megzavarják az érzékeny állatokat azzal, hogy túlságosan megközelítik őket. A gorillákra nagy veszélyt jelentenek az emberi baktériumok is. Egy tüsszentés képes egy egész csoportot megfertőzni és elpusztítani.
Nyomozás
Paulin Ngobobo a vadőrök korábbi vezetője a nyomozás kulcsfigurája. A gorillák megölése előtt több mint egy éven keresztül próbált leszámolni a faszénüzérekkel. Emiatt sok ellenséget szerzett magának. A jelek arra mutatnak, hogy a gorillagyilkosság talán ellene irányuló összeesküvés volt. Biztonsági okokból zárt ajtók mögött kellett elmondania, amit tud.
Paulin megnevezett bizonyos személyeket. Most nagyobb veszély leselkedik rá, mint valaha. Az ENSZ védelme alatt áll. Indiai békefenntartók vigyáznak rá. Paulin szerint 2006 óta a faszénkereskedők fővezére a saját főnöke, a Virunga Nemzeti Park köztiszteletnek örvendő igazgatója, Honoré Mashagiro.
Valószínűleg ő indította el a faszénkereskedelmet – mondja –, mert minden akkor kezdődött, amikor ő lett az igazgató. Paulin merészsége láttán más vadőrök is felbátorodnak, és tanúvallomást tettek. Azt állítják, hogy Honoré Mashagiro parkigazgató közreműködésével a vadőrök öt faszéntermelő állomást hoztak létre egyenként kétszáz munkással. A munkások fizetség ellenében kivághatták a fákat, hogy faszenet gyártsanak. Mindez havi tizenötezer dolláros bevételt hozott, ennek nagy része pedig Honoré Mashagiro zsebébe vándorolt.
De félő volt, hogy az ügyre fény derül, és szükségessé vált valami „elterelő hadművelet”. Lehet, hogy sosem derül ki mi történt. Csak annyi, hogy a gorillákat lemészárolták.