Ki drónon száll fölébe, annak térkép e táj
Tudja, hogyan készülnek a modern térképek?
Már nem a műholdasak, hanem az egészen részletes, a legapróbb domborzati viszonyt is ábrázolni képes változatok? Videón mutatjuk meg az érdekes folyamatot, el fog ámulni!
2015.02.25 11:00ma.hu
Forrás: Lian Pin Koh, Flicker CC BY 2.0
Tulajdonképpen hosszú évek óta velünk van a technológia, ami azzá teszi a drónokat, aminek ismerjük őket. Kamerák, távvezérlés, repülőmodellek - mégis, a kereskedelmi jellegű repülő szerkezeteket mindmáig az újdonság varázsa lengi körül. Pedig további bővítésük sem sci-fi, de ha például térképező szoftverrel és útpont-követéssel látjuk el őket, úgy érezhetjük, hogy egyenesen a 21. század második feléből pottyantak ide.
Holott nagyon is jól körülhatárolható, szinte már hétköznapi feladatuk van: pontos, műholdakat nem igénylő térképek készítése nehezen megközelíthető helyekről. Ezzel olcsó, elképesztően hatékony eszközöket kap minden olyan szervezet, amely térképészeti tevékenységben érdekelt.
És hogy milyen eredményeket prezentálnak a drónok? Például ilyeneket; az első az Aibotix terméke:
Ahelyett, hogy megfigyelőeszközökkel ellátott repülővel vagy helikopterrel repülnének el az ominózus terület felett, melyek órabére horribilis összegeket emésztene fel, apró repülő szerkezetekkel végzik el a munkát. Ráadásul a drón irányítójának nem is kell a levegőbe emelkednie, távolról vezérelheti, hogy merre menjen a légi eszköz.
Mire jó egy ilyen légifelvétel-sorozat? Például mindmáig rejtve maradt ásványkincsekre bukkanhat, elhagyott romokat fedezhet fel vagy természeti katasztrófák - például sárlavina vagy árvíz - sújtotta területek térképét aktualizálhatja, megkönnyítve ezzel a mentőcsapatot dolgát.
Sőt, még a veszélyeztetett fajok megőrzésében is segíthet. Például nyomon követheti az elefánthordák és orrszarvúak mozgását, könnyebben megvédhetővé téve az orvvadászok elől ezeket az állatokat. Erre példa a tanzániai drónvállalat, a Bathawk Recon, mely kifejezetten az állatgyilkosságok megakadályozása végett veti be a repülő szerkezeteket: