Csillagközi karácsony

A Mikulás szánja a fejünk felett - még mindig

11 ezer éve következett be az az esemény, mely mindmáig szemet gyönyörködtetű látványt tár a csillagászok elé.

2014.12.28 19:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
Forrás: ESO

Körülbelül 11 ezer évvel ezelőtt egy óriási szupernóva robbant fel, tőlünk mintegy 8 ezer fényévnyi távolságban. Ennek nyomai még ma is láthatók a Ceruza Ködben (Pencil Nebula, kevésbé fantáziadús elnevezésén NGC 2736), mely sokakat egy seprűre emlékezteti, de bizonyos szögből a Mikulás szánjára hasonlít. Elképesztő sebességgel halad, 600 ezer kilométert tesz meg óránként, így azon ritka, hatalmas égi objektumok egyike, melyek egy emberöltő alatt észrevehetően elmozdulnak a csillagos égen.

A mintegy egyharmad fényév átmérőjű csillagköd a robbanást követően több millió fokosra hevült, de aztán a lökéshullám elültét követően lehűlt. Jelenleg nem egységes hőmérséklete, ahogy anyagszerkezete sem. A kékkel jelölt régiók nagyrészt ionizált oxigénből állnak, míg a vörös színért hidrogéngáz felel.

Kapcsolódó írások:

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.