Resetelték a galaxist
Galaktikus kukta állította le a csillagképződést
A konyhában működő fizika egészen jól leírja azt a jelenséget, amire nemrég akadtak a végtelen univerzumban. Persze azért a méretek között óriási a különbség.
2014.12.24 17:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
A kukta a termodinamika törvényeit kihasználva működik: a hőmérséklet növelésével a benne keletkező vízgőz hőmérséklete is emelkedik, ezáltal pedig a nyomás is nő. Amikor elkészült az ebéd, az edény szelepét megnyitva a benne levő gőz a túlnyomás miatt fütyülve-sípolva távozik a külvilág felé. Ehhez hasonló jelenséget figyeltek meg a nem túl fantáziadúsan SDSS J0905+57-nek elnevezett galaxisban is.
Maga a csillagváros egy relatíve kompakt galaxisnak számít, ennek ellenére középpontjában megtalálható a "megszokott" fekete lyuk. Ennek a szupermasszív objektumnak a gravitációs hatása volt az, ami előidézte a jelenséget: hatalmas mennyiségű gáz lövellt ki a galaxis belsejéből, mintegy 1000 kilométer per másodperces sebességgel.
És hogy mégis mekkora anyagot vesztett a galaxis? Akkorát, amennyiből akár egymilliárdnyi(!) nap is kijöhetett volna (ne feledjük, egy galaxisról beszélünk)! Mindez azt is jelenti, hogy a csillagvárosban valószínűleg leáll(t) a csillagképződés, hiszen az ehhez szükséges anyag java a fenti felvétel tanúsága szerint kiszáguldott belőle.