Bebikázták
Gyönyörű kép egy születő bolygóról
Egyetlen felvétel, ami alapjaiban változtatja meg a bolygók, naprendszerek keletkezetéséről alkotott tudásunkat.
2014.11.07 09:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
Mintegy 450 fényévre, tehát galaktikus mércével nézve a szomszédunkban található a HL Tau. A Taurus (Bika) csillagképben elhelyezkedő csillag több tanulmány kulcsszereplője volt már, hiszen egy relatíve fiatal rendszerről van szó: a központi égitest körül jelenleg is formálódik a protoplanetáris korong. Ez az anyaghalmaz biztosítja a várhatóan évmilliók során létrejövő bolygórendszer alapját. Néhány bolygó pedig mintha már születőben is lenne.
Természetesen ilyen messzire ellátni optikai módszerekkel közel sem könnyű feladat. Eddig különböző egyéb módon vizsgálták a naprendszert, például a korong mágneses mezejének megfigyelésével vontak le következtetéseket a csillagászok. De az ALMA teleszkóprendszer nagyfelbontású képességeinek köszönhetően most vizuális megerősítést is nyert a feltételezés: a HT Tau körül több exobolygó formálódik (a fenti képen saját Naprendszerünkkel összevetve ábrázolták).
"Amikor először megláttuk ezt a képet, lenyűgözött bennünket a részletek bámulatos szintje. A HL Tauri nem idősebb egymillió évnél, mégis, úgy tűnik, hogy korongja tele van születendőben levő bolygókkal. Ez a kép egymaga forradalmasítani fogja a bolygókeletkezési elméleteket" - lelkendezett Catherine Vlahakis, az ALMA vezető kutatója.
Azt talán már önök is észrevették, hogy a naprendszer középpontjában ott fénylik a HL Tau. Az őt körülvevő gyűrű főként porból és gázból áll, melyek a csillag körül keringenek. Ennek során az egyes részecskék egymásnak ütköznek, néha összetapadnak, nagyobb anyagcsomókat hoznak létére, melyek közül néhány szintén összeáll, még nagyobb entitásokat alkotva. Ezek tömegvonzása a növekedéssel párhuzamosan egyre nő, egészen addig, amíg pályáján szinte minden anyagmorzsát magába szippant. A fenti képen a sötét gyűrűknek látszó területek egy-egy protoplanéta útvonalát mutatják.