Jupiter: újabb, ezúttal gyorsan megoldható rejtély
Visszabámul a Jupiter
Vajon mi az a "fekete szem" a Jupiter felszínén több évszázada kavargó viharmező közepén? Kis gondolkodás után ön is kitalálhatja - ha nem megy, kattintson a válaszért!
2014.10.30 15:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
A Hubble űrtávcső készítette a fenti, megdöbbentő felvételt, melyen a Jupiter úgy néz ki, mintha egyenesen visszanézne a földi megfigyelőkre. A rejtély megoldása valójában igen egyszerű, és ha eddig még nem jött rá, akkor olvasson tovább, eláruljuk!
A Ganümédész árnyékát láthatjuk a képen; a Jupiter egyik legnagyobb holdja takarja ki a bolygóra eső fényt, pont olyan módon, hogy az az évszázadok óta meglevő viharzóna közepére esik. Annyira nem is ritka a jelenség egyébként, amint az NASA szakemberei elárulták, a négy legnagyobb hold - a fent megnevezetten kívül az Io, az Európé és a Kallisztó - árnyéka gyakran látható a gázóriás felszínén.
A Jupiternek 67 holdja ismert. A négy legnagyobbat Galilei-holdaknak nevezik, felfedezőjük Galileo Galilei után, aki 1610-ben észlelte őket. A következő négy évszázadban további kilenc kisebb holdat fedeztek fel a csillagászok földi távcsöveikkel. 1979-ben a Voyager-1 űrszonda három újabbat talált, ezzel az ismert holdak száma 16-ra emelkedett. Később a fejlettebb technológiáknak köszönhetően további holdakat fedeztek fel a csillagászok; ezek kicsi, átlagosan 3 km átmérőjű aszteroidák, amelyeket befogott a Jupiter gravitációs tere. A jelenlegi 67 hold több, mint amennyi bármely más bolygónak van, de valószínűleg még több kisebb, ismeretlen hold kering a Jupiter körül. (forrás: Wikipedia)