Nanoszekundumok csodája
Lézerrel felrobbantott vízcseppek
Bámulatos videót tettek közzé az apró folyadékcseppet szétrobbantó lézerről. Másodpercenként 20 ezer képkocka - kattintás után ön is gyönyörködhet a nem mindennapi látványban.
2014.10.19 21:00Szilágyi Szabolcs - ma.huEgyetlen másodperc is több hónapnyi időnek felel meg abban a perspektívában, melyben egy parányi vízcsepp lézerrel való szétlövését vizsgálták holland kutatók. A Twente Egyetem szakemberei 20 ezer képkocka per másodperces sebességgel vették fel vizsgálatuk eredményét, melynek során milliméternyi folyadékcseppet lőttek sok apró darabra a laborban.
A nanomásodpercek alatt lejátszódó folyamat során lézerimpulzus különböző reakciókat képes kiváltani a folyadékban, például egy részét elpárologtatja, miközben plazmát is előállít. A nagy energiájú oldalirányú behatásra gyorsan reagál a folyadékcsepp: jelentős mértékben deformálódik, tulajdonképpen apró darabokra szakad szét, és jelentős oldalirányú mozgásra tesz szert.
Ellenőrzött körülmények között, extrém ultraibolya fény előállítása során léphet fel a jelenség. Ezzel a kísérlettel a fejlett félvezetőiparban nagyon jelentős nanolitográfiai eljárások hatásait vizsgálják. Ahhoz, hogy tovább lehessen növelni processzoraink teljesítményét, csökkenteni méretüket, alapvető szükség van a litográfia parányi méretekben való működésének pontos ismeretére.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06