Harapása halálos!
Kiderült, miért olyan cuki a lajhármaki
Hatalmas szemek, kicsi fej - az emberek többsége aranyosnak tartja a lajhármaki fizimiskáját. A kis állatnak azonban jól felfogott érdeke volt ilyen formára fejlődni: kinézetével egy halálos állatot utánoz.
2014.10.13 07:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
Az állati mimikri egyáltalán nem ritka, főleg a rovarok körében dívik. Másnak tettetni magát egyaránt elősegíti a táplálkozást és a rejtőzést. Például ott vannak azok az imádkozó sáskák, amelyek virágokba bújva kvázi láthatatlanná válnak a rájuk vadászó madarak és zsákmányrovarjaik előtt egyaránt.
De nem csak az ízeltlábúak kiváltsága a "másnak tettetés" - igaz, magasabb szintű élőlények esetében ritkábban alkalmazott módszer. A lajhármaki például él vele, saját, jól felfogott érdeke diktálja számára a másolást. Ha alaposabban megvizsgáljuk külsejét és mozgását, zoológiában jártasak számára feltűnő lesz a kobrával való hasonlóság.
A kis állat védekezési célokból utánozza a kígyót: veszély esetén olyan sziszegő hangot hallat, mint a kobra, mancsait pedig feje fölé teszi. Ebben a pózban nagy szemeinek köszönhetően meglepően hasonlít egy kobrára, amint az a fenti képen is látszik. Az illúzió tökéletesítése érdekében még a kígyó hullámzó mozgását is tudja utánozni. Ezt gerincének egy extra csigolyája teszi számára lehetővé.
Ne dőljünk be a kinézetének - ha kobrát utánoz, ha nem, a lajhármaki veszélyes. Harapása anafilaxiás sokkot és akár halált is okozhat embernél. Sajnos még ez sem elég számára a túléléshez - a kis állat veszélyeztetettnek számít. Eredeti élőhelyéről - Délkelet-Ázsiából - hamarosan eltűnhet, és már csak fogságban találkozhatunk vele.