Kattintson a pingvinre
Mentse meg a Földet a fotelből!
Mindig is szeretett volna tenni valamit a földi élővilág megmentéséért, de lusta kikelni a fotelből? Eljött az ön ideje!
2014.09.19 07:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
Az internet csodálatos hatásainak egyike, hogy olyanokat is be lehet vonni tudományos projektekbe, akik számára egy-két évtizeddel korábban elérhetetlen lett volna a részvétel. Gondoljunk csak az Intel által az ezredforduló idején létrehozott rákkutatási kezdeményezésre, melyhez bárki csatlakozhatott, felajánlva saját számítógépének szabad processzor-kapacitását. De ott a földönkívüli értelmes életet kutató SETI projekt is, melyet először ugyan állami pénzből tartottak fenn, ám később, az adófizetői források elapadásával kénytelenek voltak bevonni a közösség erejét a kutatók.
Hasonló a helyzet jelen esetben is, ám most nem elegendő feltelepíteni és futtatni egy klienst, az emberek optikai azonosító-képességére van szükség. Magyarán: fel kell ismerni a képen a pingvineket. Noha ez elsőre viccesen hangzik, a projekt véresen komoly: az egyre inkább veszélyben levő Antarktisz élővilágának feltérképezése a cél, melyben jelentős szerepet töltenek be a frakkba öltözött madárkák.
Az egyes helyszínekről készített képeken kattintással kell megállapítani, hány pingvint tartalmaznak, ezzel pedig a kutatók minden korábbinál pontosabb képet alkothatnak a madarak kolóniáinak méretéről és heterogenitásáról. Fokozza a cukiságfaktort a fiókák beazonosításának szükségessége - kevesebb aranyos állat van a Déli-sark környékén, mint egy pingvinfióka. Hát még több tucat!
Visszatérve a feladat komolyságához: a kapott adatokkal az Egyesült Királyságból és Ausztráliából verbuválódott kutatók megállapíthatják, milyen mértékben érinti a globális klímaváltozás a helyi ökoszisztémát. Saját maguk megfelelő képelemző szoftver híján nem tudják elvégezni a feladatot, emberi kapacitásuk pedig túlságosan kevés hozzá. Ez nem is meglepő annak ismeretében, hogy összesen 50 kamera gyűjti a felvételeket, egyenként 8-96 fotót lőve nap mint nap.
Van (lesz) még egy pozitív hozadéka a projektnek. Megfelelően nagy adatbázis esetén automatizálhatóvá válik az eljárás. Minden egyes beazonosított fénykép bekerül egy adatbázisba, amit folyamatosan tanulmányoz egy számítógépes program. A kutatók reményei szerint kellően nagy tartalom esetén képes lesz pontosan megtanulni a pingvinek beazonosításának módját, szükségtelenné téve az önkéntesek további munkáját. Akik akár újra visszasüppedhetnek a fotel mélyébe, sorozatot nézni...
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06