Fényes jövő áll az apró szenzorok előtt
Túl sok mindenről árulkodik az izzadságunk az új szenzoroknak
A nanotechnológia segítségével, vezeték nélküli szenzorokkal vizsgálják az emberi szervezet reakcióit.
2014.09.06 14:36ma.huAz izzadtság ugyan szagos hírnök, ám szervezetünk közérzetével kapcsolatos, hasznos információk valóságos aranybányája. Különféle laboratóriumokban számos kutató e pillanatban is mélyen elmerül az izzadtság rejtett titkaiba, mindezt a GE sugárhajtómű-kutatásokból átemelt know-how és nanotechnológia segítségével.
A GE kutatói olyan rugalmas, ragtapaszszerű, vezeték nélküli szenzorok kifejlesztésén kísérleteznek, amelyek vannak annyira érzékenyek, hogy képesek kiszűrni egy-egy izzadtságcseppben található biomolekulát
„Olyan apró, vezeték nélküli szenzorok kifejlesztésén dolgozunk, amely a stressz- és energiaszintünket befolyásoló, verejtékben előforduló biológiai markereket mérik” – mondta Scott Miller, a GE Global Research Center határfelületi és nanoszerkezetek laboratóriumának vezetője.
Mindez ugyan vérvizsgálattal is elvégezhető, de a kutatók szeretnék a stressz és kimerültség korai jeleit non-invazív módon, az izzadságból kimutatni. És minél korábban képesek rá, annál hamarabb tudják kezelni.
Forrás: GEreports.com
A GE kutatói a sugárhajtómű-kutatásokból átemelt know-how és a nanotechnológia segítségével ragtapaszszerű, vezeték nélküli szenzorok kifejlesztésén kísérleteznek, amelyek az egészségügytől a légierőig számos szakterületen alkalmazhatók majd.
A szervezetben kétféle verejtékmirigy található: ekkrin és apokrin. Az utóbbi található például a hónaljban és lágyékon, amely stresszes szituáció hatására aktiválódik és sűrűbb, olajszerű izzadságot termel. A testszagot ez itt tenyésző baktérium okozza. A nanotechnológia az atomok és molekulák szintjén képes az anyag manipulálására. „Ez magyarázza receptoraink rendkívüli érzékenységét” – teszi hozzá Azar Alizadeh, a GE anyagkutatója, egyben Miller kollégája.
A szenzorokban lévő receptorok magukhoz vonzzák a biomarkereket és elektromos jellé alakítják azokat. Ezek jelek a vezeték nélküli hálózaton keresztül tárolás és elemzés céljából bekerülnek egy adatbázisba. „A szenzorokban olyan aprócska ún. ösvényeket és szelepeket hoztunk létre, amely irányítja az izzadság útját, így törekszünk a lehető legpontosabb mérésre” – írta blogjában Alizadeh.

Az amerikai légierő már jelezte érdeklődését a projekt iránt: ők a pilótáikat kívánják a módszer segítségével ellenőrizni, hogy ezáltal javíthassanak teljesítményükön. Ugyanakkor a hétköznapi életben is használható lenne a technológia. „A szellemi és testi kimerülés gyakori velejárója a forgalomirányítók, tűzoltók és sok más hivatásos munkájának” – mondja Miller.
Az apró szenzorok előtt az egészségügyben is fényes jövő áll. Egy nap elektrolitok, metabolitok és egyéb, betegséggel kapcsolatos molekuláris markerek elemzésére is használhatják a szakemberek.