Oltári nagy
Mégis mekkora ez a Csurjumov-Geraszimenko üstökös?
Tíz évig, öt hónapig és négy napig tartó utazás, 6,4 milliárd kilométer megtétele és a Nap ötszöri megközelítése után a Rosetta elérte a Csurjumov-Geraszimenko üstököst. Az izgalmak pedig csak most kezdődnek...
2014.08.06 18:44ma.huA Rosetta az első mesterséges égitest, amelyet egy üstökös körül állítanak pályára, attól 100 kilométeres távolságra. Azt hinnénk, túl vagyunk a nehezén, ám csak most jön a nagyja: az űrszonda a Nap felé kíséri el az üstököst, hogy kifürkéssze titkait és ismereteket szerezzen a Naprendszer keletkezéséről.
Két részből áll: egy keringő (melyet a Rosette-i kőről neveztek el) és egy leszálló egységből (Philae), mely az üstökös felszínére le fog szállni és ott méréseket végez és képeket készít, és amelynek fejlesztésében magyarok is részt vettek.

De lássuk, mekkora is a 67P/C-G katalógusjelű üstökös: központi magjának átmérője 4 km, excentricitása 0,6, inklinációja 7,1°. A Gízai piramisok magassága 146 méter, a westernfilmekből jól ismert Colorado fennsík vörös táblahegyekkel és sziklatűkkel tarkított területe, a Monument Valley 300 méter, Eiffel-torony 324 méter, New York város jelenlegi legmagasabb, 102 emeletes jelképe, az Empire State Building 381 méter, a szupermagas felhőkarcoló, a Burdzs Kalifa 829 méterre magasodik ki az Egyesült Arab Emírségek legnépesebb és második legnagyobb városából, Dubajból. Héraklész szent hegye, a Vezúv is csak 1281 méter, Görögország legmagasabb hegysége, az Olümposz 2917 méteres, a Fuji 3776, a Mont Blanc pedig 4810 méter.