Titan
A Szaturnusz holdjának óceánja olyan sós lehet, mint a Holt-tenger
Az új ismeretek fényében érdemes lehet újragondolni az óceán jelenkori esetleges élővilágának kérdését.
2014.07.03 12:04MTI
A Szaturnusz legnagyobb holdjának, a Titánnak a jégpáncélja alatt húzódó óceán ugyanolyan sós lehet, mint a Holt-tenger - közölte a héten az amerikai űrkutatási hivatal (NASA).
Az Icarus című amerikai folyóiratban közölt eredményeket a Szaturnusz gyűrűrendszerét és holdjait immár tíz éve vizsgáló Cassini űrszonda által gyűjtött gravitációs és topográfiai adatokra alapozták.
A NASA űreszköze által szolgáltatott információk alapján a kutatók elkészítették a Titán modelljét, amely révén sikerült jobban feltérképezniük a hold külső jégpáncéljának szerkezetét és az alatta rejtőző óceán titkait.
A modell alapján a szakemberek arra jutottak, hogy a Titánon lévő óceán sűrűségének viszonylag magasnak kell lennie ahhoz, hogy magyarázatot adjon a gravitációs adatokra.
A NASA közleménye szerint az óceán sűrűségéből arra következtettek a kutatók, hogy a víznek nagyjából ugyan olyan magas sótartalommal kell bírnia, mint a világ legsósabb "tengerének".
"Földi léptékkel mérve ez egy szélsőségesen magas sótartalmú óceán" - mondta a tanulmány vezető szerzője, Giuseppe Mitri, a franciaországi Nantes-i Egyetem munkatársa.
A szakember szerint az új ismeretek fényében érdemes lehet újragondolni az óceán jelenkori esetleges élővilágának kérdését, ugyanakkor rámutatott, hogy a múltban nagyon eltérőek lehettek az ottani környezeti feltételek.
A Cassini űrszonda által gyűjtött adatok alapján a szakemberek arra jutottak, hogy a Titán jégpáncéljának vastagsága finom eltéréseket mutat a különböző területeken, ami alátámasztja az arra utaló korábbi jeleket, hogy a Titán jégpáncélja szilárd és maga az óceán is lassan kristályosodik és jéggé változik.
A kutatók szerint ennek a fagyási folyamatnak fontos kihatása lehet az óceán lakhatóságára, mivel korlátozza az anyagok cseréjét a felszín és az óceán között.