Kipárolgás
Megváltoztatják a gazdaállat szagát a maláriaparaziták
A test kipárolgásai is árulkodnak a trópusi betegségről: jobban csábítja a moszkitókat a maláriával fertőzött egerek illata, mint az egészségeseké.
2014.07.01 10:34MTIA különösen fertőző egerek a legvonzóbbak a rovarok számára - állapították meg szakértők a Proceedings című szaklapban.
A kutatók szerint a maláriaparaziták megváltoztatják a gazdaállat szagprofilját, hogy a legmegfelelőbb időpontban csábítsák oda a fertőzést hordozó szúnyogokat és a malária a legkönnyebben terjedhessen. A hatás a szakértők feltételezése szerint az embereknél is jelentkezik.
Mark C. Mescher és kutatócsapata, a Pennsylvania Állami Egyetem szakértői vizsgálataik során dalos szúnyog nőstényekkel dolgoztak: apró szélcsatornába helyezték őket és megfigyelték, melyik kamrácskát választják: azt, amelyikben egy egészséges egeret helyeztek el, vagy azt, amelyikben a rágcsálómaláriával, Plasmodium chabaudival fertőzött egeret.
A kísérletet csaknem hat héten át naponta megismételték. Az eredmények szerint a szúnyogok vonzóbbnak találták a fertőzött állatokat, különösen a fertőzés utáni 10-20 nap közötti időszakban. Ebben a szakaszban ugyanis különösen sok úgynevezett gametocita található az állatok vérében. A gametocita a maláriakórokozó fontos formája: ha a szúnyog megcsípi a fertőzött állatot, iszik a véréből és közben gametocitát vesz magához, ekkor tudja a maláriát átvinni egy másik állatra is. Egyébként a gametociták elpusztulnak és a paraziták túlélésének körforgása megszakad.
Egy már 2005-ben elvégzett tanulmány kimutatta, hogy azokat a kenyai gyerekeket, akiknél a malária gametocita-stádiumban volt, gyakrabban csípték meg szúnyogok, mint akik másik stádiumban voltak vagy egyáltalán nem voltak fertőzöttek. Akkor a szakértők még nem találtak rá magyarázatot, most azonban már igen: a betegség során megváltozik a test kipárolgása. A tudósok megvizsgálták a maláriás egerek szagát és megállapították, hogy négy fontos anyag áll a jelenség hátterében: a trimetil-vajsav, a dimetil-vajsav, a hexánsav és a tridekán.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06