Többet fogyaszt, mint termel - egyelőre
Készítsen Ön is mini atomerőművet!
A "csináld magad" atomerőmű valamiféle utópiának tűnhet, de nem Frank Sanns pittsburghi amatőr tudós számára, aki saját garázsában állított össze egy hűtőszekrény méretűt.
2008.08.21 13:16MTIA görgőkből, csövekből, szelepekből álló készülék megpróbálja a magfúziót energiatermelésre használni. "Jelenleg a készülék több energiát fogyaszt, mint amennyit termel" - vallotta be Sanns a Wall Street Journal című amerikai lapnak. A konstrukció elvét a televízió egyik atyjának, Philo T. Farnsworth amerikai feltalálónak a modellje szolgáltatta a hatvanas évekből.
Bármilyen hihetetlen, Sanns nem az egyetlen, aki házi készítésű atomreaktorral kísérletezik: tagja a "neutron klubnak", amelynek mintegy száz tagja foglalkozik ezzel a tevékenységgel. Bárki beiratkozhat közéjük a http://www.fusor.net weboldalon, egyetlen feltétellel: a jelentkezőnek tudnia kell építeni egy atomerőművet. "Sokan szinte reflexszerűen úgy gondolják, hogy aki valami +nukleárissal+ foglalkozik, az terrorista" - mondta a klub egy másik tagja, Richard Hull 65 éves mérnök, aki már ötödik reaktorát építgeti.
Gyerekkora óta megőrül a radioaktivitásért: otthonában százával találhatók a rádiumos régi óraszámlapok, Geiger-Müller-számlálók, szikladarabkák az első kísérleti atomrobbantás helyszínéről. A megszállott "sufni-atomkutatók" nem termelnek veszélyes mennyiségű atomhulladékot. Ők vannak inkább veszélyben: a viszonylag kisméretű berendezésekben akár 20 ezer volt is keringhet.
A klub célja is békés: a tagok szentül hiszik, hogy eljön majd a "tiszta energia" kora, amikor környezetszennyezés nélkül, a hidrogén fúziós erejét felhasználva termelhető ki a különböző berendezéseket mozgató hajtóerő.