Soha nem látott látványosság Magyarországon
Vadkutyák és vadbivalyok - Új lakók az Állatkertben
Érdekes állatokkal gazdagodott a Fővárosi Állat- és Növénykert. Az ázsiai vadkutyák és a vörös vadbivalyok Magyarországon még soha nem látott látványosságnak számítanak.
2008.08.10 16:08ma.hu
Az ázsiai vadkutya és az afrikai vörös vadbivaly nem számítanak rokonoknak: egyikük a ragadozók, a másik a párosujjú patások közé tartozik. Egy-két dologban mégis hasonlítanak. Például abban, hogy mindkettőjükre vöröses szőrzet jellemző, illetve, hogy most már a Fővárosi Állat- és Növénykertben is láthatják őket a látogatók.
Az afrikai vörös vadbivaly (Syncerus caffer nanus) voltaképpen azonos fajba tartozik a vadászírók leírásai nyomán a hazai közönség számára is ismeretes kafferbivallyal. Termete valamivel kisebb ugyan, ám ennél sokkal lényegesebb különbség, hogy a színe nem fekete, hanem vöröses, és nem annyira a nyílt szavannákat, mint inkább az erdős területeket részesíti előnyben. Ezért aztán vörös kafferbivalynak, vagy afrikai erdei bivalynak is szokták nevezni.
Az Afrika középső területein élő, 250-700 kg testtömegű, növényevő vörös vadbivalyokból mintegy száz egyed él a világ állatkertjeiben. A Fővárosi Állat- és Növénykertben három állat látható: két idősebb nőstény, és egy fiatal, kétesztendős hím. A „vadbivaly-trió” egyedeinek beszerzését késő tavasszal kezdték meg az Állatkert szakemberei, és az új állatok mostanra lakták be, vették birtokba kifutójukat, ahol korábban – az új Szavannakifutó elkészülte előtt – orrszarvúak éltek.

Az ázsiai vadkutya (Cuon alpinus) a vörös farkas, illetve a kannada nyelvből eredeztethető dhole néven is ismert. Elsősorban Közép- és Dél-Ázsiában őshonos, leginkább az erdős területeken érzi otthon magát. Szőrzete vöröses, vagy vörösesbarna színű, de a pofa egyes részeit, az állat torkát és hasoldalát fehér szőr borítja. Egyes színváltozatai emiatt első ránézésre a hazánkban is honos vörös rókára emlékeztetnek, azonban az ázsiai vadkutya a rókánál lényegesen erőteljesebb felépítésű.
Az akár 20 kg-osra is megnövő állatok összetartó csoportokban élnek, és a vadászat területén képesek konkurálni a leopárdokkal, sőt, még a tigrisekkel is. Egy-egy állat akár négy kilogramm húst is képes egyszerre bezabálni. A Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) által sebezhetőnek minősített természetvédelmi helyzetű fajból vadon már csak pár ezer, állatkertekben pedig mintegy kétszáz egyed él. Néhány héttel ezelőtt Budapestre is érkezett három állat: ők jelenleg ismerkednek a kifutójukkal, így mostanra már a nagyközönség is látja őket.
Az újonnan érkezett állatok mindhárman nőstények, nemsokára azonban két hímet kapnak maguk mellé társként. Az állatkerti szakemberek abban bíznak, hogy az öt ritka ragadozó legalább olyan jól összeszokott csapatot alkot majd Budapesten, mint a szabad természetben élő fajtársaik.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06