A vörös marsi táj
Egy kis Mars a Földön
Az amerikai űrkutatási hivatal két marsjárója, a már nyugalmazott Spirit és a még mindig szolgálatot teljesítő Opportunity által készített felvételeket nézhetik meg az érdeklődők az amerikai Smithsonian Nemzeti Légi és Űrmúzeumban.
2014.01.08 13:55MTI
A Mars Exploration Rover program keretében a NASA két űrszondát küldött 2003-ban a Mars felszínére. A nagyteljesítményű roverek, a Spirit és az Opportunity, 2004 januárjában landoltak a bolygó két átellenes oldalán és mindkét űrszondának az volt a feladata, hogy bizonyítékokat keressen a víz múltbéli létezésére a Marson.
Az eredetileg 90 naposra tervezett missziót az ügynökség többször meghosszabbította. A Spirit küldetése 2011 májusában ért véget, amikor a NASA felhagyott a próbálkozással, hogy kapcsolatba lépjen a homok fogságába esett marsjáróval. Az Opportunity azonban máig rendületlenül folytatja útját.
Küldetésük során a két űrszonda több százezer képet készített a vörös bolygó felszínéről. Az űrkutatás szerelmesei most a legjobb képek közül több mint ötvenet vehetnek szemügyre a Smithsonian Nemzeti Légi és Űrmúzeum csütörtökön megnyíló új, a marsjárók művészetének szentelt első tárlatán, amely a misszió tizedik évfordulójának állít emléket.
A küldetést vezető kutatók által összeállított Spirit and Opportunity: 10 Years Roving Across Mars (Spirit és Opportunity: tíz évnyi barangolás a Marson) című tárlaton kráterek, dombok, dűnék, porfelhők, meteoritok, kőképződmények és a marsi napnyugta hatalmas fotográfiáit vehetik szemügyre a látogatók.
A kiállítást szervező John Grant, a múzeum bolygógeológusa és a misszió egyik tagja szerint a marsjárók küldetéséből adódóan a tárlaton a tudomány is kiemelt szerepet kap. Mindkét űrszonda fontos felfedezéseket tett, többek közt azt, hogy a Mars légköre elég vastag volt ahhoz, hogy folyékony víz legyen a felszínén, és akár mikrobiális életközösségek is kifejlődhettek a vörös bolygón.
A panorámafelvételek egy részén tisztán látszik a vörös marsi táj, míg más képek a bolygó kövein, talaján és égboltján látható színeket örökítik meg. A marsi naplementét ábrázoló fotók egyikén kékes szín látható az égen, amely napközben általában rózsaszínben pompázik a légköri vöröses por miatt, de napnyugtakor kékké változik, pont fordítva, mint a Föld esetében.
Jim Green, a NASA bolygótudományi igazgatója szerint a marsjárók által szolgáltatott információk óriási lépéseket jelentenek afelé, hogy idővel embereket küldjenek a vörös bolygóra. A szakember elmondta, hogy jelenleg a Curiosity nevű űrszonda is kutatja a bolygó felszínét és mielőtt embereket küldene, a NASA még újabb marsjárókat készül szolgálatba állítani.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06