Egy kutatás szerint
Vérfertőzők lehettek a szibériai Neander-völgyiek
A Neander-völgyi nő szülei anyai ági féltestvérek, másod-unokatestvérek, nagybácsi és unokahúg, nagynéni és unokaöcs vagy nagyszülő és unoka voltak.
2013.12.19 01:30MTI
Gyakori lehetett a vérfertőző kapcsolat a szibériai Neander-völgyiek kis létszámú csoportjaiban - derült ki egy ötvenezeréves lábujjcsont DNS-vizsgálatából.
A lipcsei Max Planck Evolúciósbiológiai Intézet tudósai egy nő lábujjcsontjának DNS-ét elemezték, és arra következtettek belőle, hogy az asszony szülei közeli rokonok voltak - olvasható a Nature tudományos folyóirat legfrissebb számában megjelent tanulmányban.
A kutatók számítógépes modell segítségével állítottak fel különböző vérfertőzési forgatókönyveket. Ezek szerint a Neander-völgyi nő szülei anyai ági féltestvérek, másod-unokatestvérek, nagybácsi és unokahúg, nagynéni és unokaöcs vagy nagyszülő és unoka voltak - mutatott rá Montgomery Slatkin populációgenetikus, a kaliforniai Berkeley Egyetem munkatársa, aki a genetikai elemzés egy részét vezette.
További vizsgálatokból az derült ki, hogy a Neander-völgyiek kis létszámú közösségekben éltek, és valószínűleg gyakori volt köztük a vérfertőzés.
Az apró csontmaradványt orosz tudósok tárták fel 2010-ben a szibériai Altáj-hegység Gyenyiszova-barlangjában. A Neander-völgyiek genomja - vagyis a DNS-ben kódolt teljes örökítő információja - segítségével pontosabban megismerhető a modern ember és a kihalt előembercsoportok közötti kapcsolat - hangoztatta Kay Prüfer, a Max Plack-intézet munkatársa.
Elmondta: a ma Afrikán kívül élő emberek genomjának 1,5-2,1 százaléka a Neander-völgyiektől származik. Az új adatok azt is megmutatták, hogy a mai kontinentális ázsiai népesség és Amerika őslakosai genomjának mintegy 0,2 százaléka visszavezethető a gyeniszovai előemberre. A kihalt csoport a Neander-völgyiekkel állt rokonságban.
A kutatás adatai alapján a gyenyiszovai ember genomja abban különbözik a Neander-völgyi genomtól, hogy az előző tartalmazza az emberfélék egy ismeretlen képviselőjének DNS-ét is. Prüfer elmondta: ez az ősi populáció már egy ideje létezhetett, mielőtt a Neander-völgyi, a gyenyiszovai és a modern ember útjai elváltak egymástól.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06