China Space
Olyan a Hold, ahogyan hagyták - nézze meg!
Kína - az Amerikai Egyesült Államok és a Szovjetunió után - harmadik nemzetként szállt a Föld mellékbolygójára, alig hat évvel Hold-programjának kezdete után. Megjöttek az első felvételek a Hold felszínéről.
2013.12.17 14:48ma.huSoha ezelőtt nem szállt még le kínai űreszköz valamely égitesten. A Csang'o-3 űrszondát a Hosszú menetelés 3B típusú hordozórakétával indították a Földről december 2-án. Erről a 140 kilogrammos, másfél méter hosszú és 1,1 méter magas, hatkerekű Jáde nyúl holdjáró robot szombaton vált le, s kezdte meg három hónaposra tervezett felfedezőútját, vagyis a Hold felszínének vizsgálatát.

A Jáde nyúl high-tech felszerelésekkel van ellátva: színes, panorámafelvételek készítésére képes kamerával rendelkezik, lítium akkumulátora mellett radioaktív erőforrása és napelemek biztosítják energiaellátását, hajlékony kerekeinek köszönhetően akár 20 centiméteres buckákon is képes átgurulni. A földi irányítótoronnyal való kommunikációja érzékeny fedélzeti antennáján keresztül válik lehetővé, mely infravörös spektrográfja (színképfényképező berendezése) és fedélzeti radarja felett helyezkedik el.
A holdjáró robot nevét nem nyúlformája után, hanem az azt hordozó Csang'o eredetéhez kapcsolódóan kapta. Csang'o a kínai mitológiában a Hold istennője, a jáde nyúl az ő kedvelt háziállata, maga a kedvesség, tisztaság és gyorsaság jelképe. A nevet az internetező közösség választotta, akiknek több mint egyötöde voksolt arra.
A hivatalos tájékoztatás szerint a Csang'o-3 egyszerre van tudományos, nemzetvédelmi és nemzetgazdasági célú felfedezésen. Az űrszonda és holdjáró robotja vasárnap fényképeket is készített egymásról, a színes felvételeket folyamatosan közli a kínai sajtó.