Dinitrogén-oxid
Kéjgáz a légkörben, mégsem örülhetünk
Csaknem kétszeresére nőhet a légkörben lévő kéjgáz mennyisége az évszázad közepére.
2013.11.22 22:55MTI
Az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) által közzétett jelentés figyelmeztetett a gáznak az éghajlatra és az ózonrétegre gyakorolt hatásaira.
Jelenleg a kéjgáznak nevezett dinitrogén-oxid az a gáz, amely a leginkább károsítja az ózonréteget - mutatott rá csütörtökön Nairobiban közzétett jelentésében az UNEP. A szervezet szerint megfelelő ellenintézkedések híján a kéjgázkibocsátás 2050-re 83 százalékkal nőhet a 2005-ben mérthez képest.
Ha így lesz, az alááshatja az ózonréteg védelmére irányuló erőfeszítéseket, többek közt a CFC-gázok messzemenő betiltását. A szén-dioxid és a metán után a dinitrogén-oxid a harmadik legerősebb motorja a globális felmelegedésnek.
Kis mennyiségben a kéjgáz természetes úton is jelen van a légkörben, koncentrációja azonban az elmúlt évtizedekben jelentősen nőtt. A legnagyobb kibocsátó a mezőgazdaság, de a fosszilis energiahordozók és a biomassza elégetéséből is dintirogén-oxid kerül a levegőbe, ahol a gáz nagyon hosszú idő - átlagosan 120 év - alatt bomlik csak le.
Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséről épp Varsóban zajlik klímakonferencia csaknem 200 ország képviselőinek részvételével.