NASA projekt
Szonda indul a Mars légkörének tanulmányozására
Hétfőn indítja a NASA, az amerikai űrkutatási hivatal a MAVEN űrszondát, amelynek segítségével szeretné alaposabban megérteni a vörös bolygó történelmét, és megmagyarázni, miért veszítette el szinte teljes légkörét.
2013.11.17 15:06MTI
A MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission) a Mars körül keringve feltérképezi a bolygó felső atmoszféráját és ionoszféráját, valamint a Nappal való kölcsönhatását - mondták el sajtótájékoztatójukon a NASA-misszió vezetői.
A 2,45 tonna súlyú űrszondát egy Atlas-5 típusú hordozórakétával indítja az United Launche Alliance nevű vállalat a floridai Cap Canaveralről közép-európai idő szerint 19 óra 28 perckor.
A szonda tíz hónapon át utazik, míg elér céljához. Ha sikerül hétfői startja, 2014. szeptember 22-én érkezik a vörös bolygóhoz.
David Mitchell projektvezető elmondta: a szondán található műszerek feladata, hogy megtalálják a Mars történelmének hiányzó darabkáit. Az eddigi Mars-expedíciók - robotokkal és szondákkal - a bolygó felszínére összpontosítottak, a mostani pedig a bolygó felső légkörének megértését szolgálja, az egy éven át tartó vizsgálat során alaposabban meg akarják ismerni annak változásait.
A Marsnak korábban sűrűbb volt a légköre, amely alkalmas volt ahhoz, hogy víz legyen a felszínén. Egy jelentős éghajlati változás következtében azonban légköre nagy része a világűrbe szökött - magyarázták a tudósok.
A MAVEN által elvégzett mérések várhatóan lehetővé teszik, hogy meghatározzák a légkör összetevői - a szén-dioxid és a víz - világűrbe történt szökésének szerepét, ezáltal pontosabban meg lehet majd ismerni a Mars légkörének, éghajlatának, vizének történelmét.
Az űrszonda pályára állítása és a műszerek kalibrálásának öt hete után a szonda elliptikus pályára áll, amelynek révén minden szélességi fok alatt végezhet megfigyeléseket. Magassága 150 és 6000 kilométer között váltakozik majd.
A MAVEN felszerelését nyolc tudományos műszer alkotja, köztük a légköri gázok molekulaszerkezetének megállapítására szolgáló tömegspektrométer és az SWEA elektronikus napszélelemző. Ez utóbbi, a francia Asztrofizikai és Bolygótudományi Kutató Intézet (IRAP) által kidolgozott berendezés a Mars magnetoszférájában lévő napszelet elemzi majd.
A MAVEN a Mars kutatását szolgáló Scout amerikai program második missziója, költsége 671 millió dollár (149 milliárd forint).
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06