1100 fokon izzik és egy kilométer vastag
Vulkánveszély! Hatalmas magma-tó Nápoly alatt
A nápolyi egyetem kutatói nyolc kilométerrel a dél-olasz város felszíne alatt egy 1100 fokon izzó, egy kilométer vastag, sűrűn folyó magma-rétegre bukkantak. Ez a folyékony elegy tartja a fölötte húzódó nápolyi térség alapkőzetét.
2008.07.24 08:42MTIAldo Zollo és csapata a Geophysical Research Letters című szaklapban hozta nyilvánosságra felfedezését, miszerint valószínűleg ez a magma-tó táplálja a Nápolytól nyugatra elhelyezkedő Flegrei-mezőket valamint a Vezúvot is. A kutatók arra is felhívják a figyelmet, hogy mindkét vulkán kitörhet az elkövetkező évtizedekben. A korábbi vulkánkitörések következtében ugyanis Dél-Olaszország földkérge már eléggé töredezett lett.
Ha egy repedés eléri a magmaréteget, bekövetkezik a kitörés - legrosszabb esetben egy úgynevezett szuperkitörés, amely 39 000 éve egész Dél-Olaszországot porig rombolta. Még Észak-Európát is térdig érő hamu borította akkoriban. A kitörés után a magma híján hatalmas területen beomlott a föld - ezért nincs a geológiailag szupervulkánnak tekinthető Flegrei-mezőkön vulkánkúp. Lehetséges, hogy nemrég mozgásba lendült a magma. A római Geofizikai és Vulkanológiai Intézet műholdas mérései szerint Pozzuoli város talaja az elmúlt években jelentősen felpuffadt. A talaj megemelkedései egy kitörés lehetséges előfutárai. 1984-ben már evakuálták egyszer a belvárost, akkor két év alatt több mint három méterrel emelkedett meg annak szintje. Azóta lassanként újra lesüllyedt.
A Vezúvot bekábelezték, hogy időben észrevegyék a magma emelkedését, de a Vezúv-obszervatórium munkatársa, Flavio Dobran szerint a figyelmeztetés még napokkal a kitörés előtt is késő, hiszen több mint egymillió ember él a kráter tíz kilométeres körzetében. Az olasz kormány 25 000 eurónyi készpénz kifizetésével próbálja kicsábítani a 600 000 lakost az legveszélyeztetettebb úgynevezett "vörös zónából" a vulkán lábánál.
A pizzai Nemzeti Geofizikai és Vulkanológiai Intézet munkatársa, Augusto Neri egy nemrégiben Bécsben megrendezett geológus-konferencián azonban a zóna bővítését javasolta, mondván s vulkán nagyobb kitörésekre is képes: a hegy alatti magma-tóban több magma szunnyad, mint amennyit a vulkán az elmúlt 40 ezer évben kibocsátott.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06