Több száz kilométer hosszúak lehetnek

Óriási vízfolyások az Antarktisz jégtábláinak alsó részében

Hatalmas vízfolyásokat találtak az Antarktisz jégtábláinak alsó részében brit kutatók. Némelyik magassága 250 méter, és több száz kilométer hosszúak is lehetnek.

2013.10.09 04:29MTI

A jég alatti folyók "partjaiknál" megbontják a jégpáncélt és felgyorsíthatják az olvadást - vélik a kutatók. Az egyelőre nem világos, hogy miként hatnak a felfedezett folyók a vízen úszó jégtakaró egészére - ismertette a The Daily Telegraph online kiadása a Nature Geoscience című szaklapban megjelent tanulmányt.

Anne Le Brocq, az Exeteri Egyetem tudósa vezetésével brit kutatók műholdfelvételeket és radarok adatait használták fel, hogy megmérjék a nyugat-antarktiszi Filchner-Ronne selfjég, vagyis a parti síkságról a tengerbe benyúló jégtábla vastagságát és méretváltozásait.

A jégtábla alatt eddig ismeretlen, olvadásból eredő víz hatalmas csatornáit vették észre. A felfedezés arra utal, hogy a szárazföld jégtakarója alatt kialakuló vízfolyások továbbszivárognak a tenger felé, és csatornákat vájnak maguknak a jégtáblák alján - vélik a kutatók.

Amikor az olvadás hideg vize eléri a jégtáblát, hatására a melegebb tengervíz felfelé áramlik, és hatalmas csatornákat váj a jég aljába. Korábban úgy gondolták, a szárazföldön olvadó víz vékony rétegekben szivárog a tengerbe, nem gyűlik össze csatornákba.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.