Legyen tele a spájz
Felkészülni a váratlanra: túlélő-forgatókönyv a kritikus 72 órára
Az állítólagos maja apokalipszis miatt a világ számos pontján kezdtek az emberek őrült készülődésbe, hogy valahogyan biztosítsák a túlélésüket. A ma.hu kidolgozta a szükséges forgatókönyveket a világvégére történő felkészüléshez.
2012.12.09 11:50Konrád - ma.hu
Oroszországban és Ukrajnában a boltok ezerszám adják el a túlélőkészleteket, Amerikában pedig egyre több ember csatlakozik a prepperek (készülők) amúgy sem kicsi táborához. Noha egyáltalán nem biztos, hogy bekövetkezik a világvége, ráadásul arról is megoszlanak a vélemények, mi fog történni december 21-én, az emberek mégis igyekeznek felkészülten várni a végítéletet. Természetesen, minden lehetőségre nem lehet felkészülni, de apokalipszis ide vagy oda, egyáltalán nem bolondság, ha valaki előre összeállít egy túlélő készletet.
A váratlan helyzetekre való felkészülés igen hasznos elfoglaltság. Természetesen atombunkert építeni a kert végébe némileg túlzás, de sajnos előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor a "jobb félni, mint megijedni" elv érvényesül. A leggyakoribb ok, amiért valaki készleteket kezd felhalmozni, az a természeti katasztrófáktól való félelem. Magyarország ebből a szempontból szerencsés helyzetben van, a Kárpát-medencét ritkán sújtja komolyan a természet dühe.
Vannak azonban olyan területei a világnak, ahol bizony szükségessé válhat a létfontosságú dolgok felhalmozása, hogy egy hurrikán, földrengés vagy szökőár után az ember képes legyen túlélni, amíg a hatóságok rendet nem tesznek, és az élet vissza nem tér a normális körforgásba. Megkülönböztethetünk, rövid, közép illetve hosszú távú felkészülést.
A kritikus 72 óra
Rövidtáv alatt a 3 naptól egy hétig terjedő időintervallumot értjük. Egy nagyobb természeti katasztrófa esetén többnyire nincs szükség ennél hosszabb időre, hogy az állam visszaszerezze a kontrollt az érintett területek felett. A felkészüléskor egy olyan helyzetet kell szem előtt tartani, amikor előfordulhat, hogy az ember napokra elszakad a külvilágtól.
A túlélőkészlet összeállítsa során a két legfontosabb dolog, amire oda kell figyelni, a megfelelő mennyiségű élelem és a tiszta víz. Természetesen, ha valaki folyamatos gyógyszeres ellátásra szorul, akkor ezen medicinák tartalékolása is létfontosságúvá válik. Elsőként a vízről kell gondoskodni, aminek mennyiségét a következőképpen kell kiszámolni: személyenként 4 liter víz képes fedezni a folyadék-beviteli, a főzési és az alapvető higiéniai igényeket. Ha vannak háziállataink, akkor számukra is raktározzunk el vizet. A tárolás akár üdítős vagy ásványvizes palackokban is történhet, de ezek idővel mérgező anyagokat bocsáthatnak ki, ezért a vizet időnként cserélni kell.
Élelmiszerből olyat válasszunk, ami sokáig eláll, magas a tápértéke és az ember élvezettel fogyasztja. Nagyjából mindenki tisztában van saját, illetve közvetlen hozzátartozóinak táplálékigényével, de mivel katasztrófahelyzetben előfordulhat, hogy a szokásosnál több energiát használunk el, érdemes kicsit rászámolni.
Hogyan kell túlélni?

Az interneten rengeteg útmutató létezik, amiben leírják, miből álljon egy ilyen túlélőkészlet. Ezeket érdemes tanulmányozni és kiegészíteni a saját körülményeink ismeretében. Amit mindenképpen érdemes a csomagba tenni: meleg, illetve vízhatlan ruházat, elsősegélydoboz, egy zsebkés, rádió, elemlámpa, tartalék elemek, síp vagy bármi más eszköz, amivel jelezni lehet, gyufa, a személyi okmányok és másolataik, tisztasági csomag, szemeteszsák, toll, ceruza, papír, némi készpénz és apró, családtagokról készült fénykép és a legfontosabb telefonszámok listája.
Természetesen még sokféle dolgot összeválogathatunk, a fontos az, hogy könnyen hozzáférhető helyen tároljuk. Érdemes mindent úgy csomagolni, hogy ha a szükség úgy hozza, szállítható is legyen, ha esetleg el kell hagynunk a lakhelyünket. Ez sajnos korlátozza a bepakolható dolgok mennyiségét, a csomagunk nem lehet nagyon súlyos, mert előfordulhat, hogy hosszabb távon kell cipelnünk.
Tartsuk észben, hogy a nehéz helyzetben a morálon sokat javít a meleg étel, ezért ha van lehetőség, igyekezzünk megfőzni az ennivalónkat. Ugyanígy sokat dobhat a kedélyállapotunkon, ha víz helyett mondjuk teát fogyasztunk, de már egy tábla csokoládé is segíthet átvészelni a nehéz pillanatokat. Katasztrófa esetén többnyire van tennivaló, mégis érdemes lehet könyvekkel vagy játékokkal felkészülni, mert az unalom a legrosszabb dolog, ami ilyen helyzetben történhet velünk.
Aki sokat utazik autóval, jól teszi, ha a csomagtartóban is elhelyez egy kisebb csomagot arra az esetre, ha hosszabb időre a kocsiban reked. Némi élelmiszer, ivóvíz, egy-két pokróc, egy zseblámpa; ezek nem foglalnak el túl sok helyet, de bármikor életet menthetnek.
Ha van lehetőségünk, összeállíthatunk több csomagot is. Egy hátizsákba berakhatjuk a legszükségesebbeket, egy nagyobb csomagba pedig a kiegészítő felszerelést, amit csak akkor viszünk magunkkal, ha képesek vagyunk rá; mondjuk, ha autóval keresünk biztonságos helyet magunknak. Ide már tehetünk főzőedényeket, kempingfőzőt, térképet, szerszámokat, kötelet, túlélést segítő könyveket, sátrat, hosszabb időre elegendő élelmiszert és más hasznos eszközöket.
Kell egy csapat?
Ha a hirtelen bekövetkező katasztrófa vagy más, az életünket gyökeresen megváltoztató esemény hatásai nem néhány napban mérhetőek, akkor jön jól, ha az ember közép vagy hosszú távra is felkészült. Erről szól majd a következő írásunk, kísérje figyelemmel!
Fontos: Tisztelt Olvasóink!
A ma.hu szerkesztőségének világvégével kapcsolatos írásai nem a megjósolt december 21-ei apokalipszisre vonatkoznak, sőt, konkrétan egyetlen világvége-jóslathoz sem kapcsolódnak, egyik írásunkkal sem szeretnénk pánikot kelteni, viszont tisztában vagyunk azzal, hogy váratlan helyzetek bármikor előfordulhatnak, ezért szedjük csokorba a törvényileg meghatározott Minősített időszakok esetén hasznos információkat és teendőket.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06