Fosszília
Páfrányfenyő leveleit "utánozta" a jura kori skorpiólégy
Páfrányfenyő leveleit "utánozta" a jura kori skorpiólégy. A 165 millió éves fosszíliára Belső-Mongóliában bukkantak kínai kutatók.
2012.12.01 15:14MTIA leletet az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában, a PNAS legújabb számában (Proceedings of the National Academy of Sciences) ismertetik.
Körülbelül egy évszázada figyeltek fel a tudósok arra, hogy milyen elképesztő hasonlatosság mutatkozik meg időnként a rovarok és a növények között a fosszilizálódott leletekben. Ez a fajta hasonulás megfigyelhető a jelenkori élővilágban is: a mimikri jó szolgálatot tehet a ragadozók elleni védekezésben, de segítheti a vadászatot is - olvasható a LiveScience és a PhysOrg tudományos hírportálon.

A 38,5 milliméteres rovart először nem vette észre a Tung Zsen paleoentomológus irányításával dolgozó kutatócsoport, amely ősi páfrányfenyő levélének vélte a kőzetbe ágyazódott fosszíliát. Közelebbi vizsgálat során derült ki, hogy skorpiólégyről van szó, amely az elnevezést a hímek potrohának sajátságos, körte alakú, páros fogókban, kampókban végződő, skorpiótüskére emlékeztető végszelvényéről kapta. Az adott faj a csőrösrovarokhoz tartozik, amelyek egyedei valamilyen felületről lecsüngve lesik a zsákmányt.
A terület, ahol a Juracimbrophlebia ginkgofolia skorpiólégy fosszíliája előkerült, 165 millió éve egy nagy, viszonylag sekély tó partvidéke volt, amelynek egy részét erdőségek, másik részét cserjés borította. A növények - tűlevelűek, páfrányfenyők, zsurló - jól alkalmazkodtak a szezonális, némiképp száraz éghajlathoz.
Amikor a Juracimbrophlebia ginkgofolia kiterjesztette szárnyait, egy mára kihalt páfrányféleség, a Yimaia capituloformisra ötágú leveleihez vált hasonlatossá.

A kutatók szerint a skorpiólégy e mimikri segítségével rejtőzködött a ragadozók elől, hiszen viszonylag nagy teste, gyenge szárnyai és végtagjai miatt ideális zsákmány volt. Nagy valószínűséggel azonban a Juracimbrophlebia ginkgofolia kölcsönösen előnyös szimbiózisban élt a páfrányféleséggel, a menedékért cserébe a skorpiólégy megszabadította a növényt a leveleit kedvelő rovaroktól.
"A rovarok mimikrijének gyakorlatilag összes esete az elmúlt 100 millió évben a virágos növényekhez, a zárvatermőkhöz kapcsolódik. A páfrányszerű növénnyel +társbérletben+ élő Juracimbrophlebia ginkgofolia esete viszont azt tanúsítja, hogy az alkalmazkodásnak ez a formája a páfrányszerű növények esetében is kialakult, sokkal korábban, mint hogy a virágos növények megjelentek volna bolygónkon" - hangsúlyozta Conrad Labandeira, a Smithsonian Természettudományi Múzeum kurátora.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06