Ha a kígyó a saját vagy társa farkába harap
Hat-e a mérges kígyókra a saját mérgük?
Mi történne ha egy királykobrába belefecskendeznénk a saját mérgét? Néhány kígyófaj megeszi mérges fajtársait, azok hogyhogy immúnisak a mérgekkel szemben?
2008.05.27 11:18National GeographicA világban összesen mintegy 2500 kígyófaj létezik, ezek közül 650 termel mérget. A kígyóméreg módosított nyálmirigyben képződik, amely jellemzően az állat szeme alatt és mögött helyezkedik el. A mirigyet izomréteg övezi, és kivezetőcsöve egy speciális, üreges méregfogba vezet.
Vadászat során vagy amikor a kígyó veszélyben érzi magát, méregfogát az áldozatba/ellenségbe mélyeszti, a mirigy körüli izomzat összehúzódik, és a méreg a fogon keresztül az áldozat szervezetébe jut. A kígyómérgek a szervezet különféle funkcióit befolyásoló peptidek, enzimek, toxinok; három fő csoportba sorolhatók: vérmérgek, idegmérgek és sejtmérgek.
Ezek az anyagok lenyelve, az emésztőrendszerbe jutva általában nem veszélyesek, ezért a hagyományos értelemben nem tekinthetők mérgeknek. Megfigyelték, hogy a mérges kígyók mérge általában nem hat a saját szervezetükre, sőt, egyes fajok között is "immunitás" figyelhető meg egymás mérgére. Már a '70-es években igazolták, hogy a viperák vérében olyan anyagok keringenek, amelyek közömbösítik saját, és néhány egyéb kígyófaj mérgét.

Védőcukor
Takács Zoltán, a Yale Egyetem magyar származású kutatója a kobra esetében vizsgálta, hogy miért nem hat a méreg az állat saját szervezetére. A kobra egy idegmérget termel, amely az úgynevezett acetilkolin-receptorokhoz kötődve megakadályozza, hogy az idegi impulzusok eljussanak az izmokhoz. Ennek következtében az izomműködés leáll, az áldozat megbénul, és mivel a légzőizmai sem működnek, meg is hal.
Takács a kobrák acetilkolin-receptorait vizsgálta, és megállapította, hogy egy aprócska genetikai eltérés miatt a receptor idegmérget megkötő helyén egy jókora cukormolekula foglal helyet. Emiatt a méreg nem tud kötődni, és hatását kifejteni. Ha a cukormolekulát eltávolítják, a kobra éppolyan védtelen lesz saját mérgével szemben, mint a többi állat.
Ismeretes, hogy a kígyókkal (is) táplálkozó állatok – például a mongúz, a sün, a méhészborz, a kígyászkeselyű – ellenállnak a kígyóméregnek. A mongúznál az acetilkolin-receptor ugyanolyan módosulását mutatták ki, mint amilyen a kobránál is fennáll.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06