Környezetvédelem
Óriási napernyővel kell védeni a korallzátonyokat
A jövőben a kutatók szerint hatalmas napernyők védhetik meg a különösen veszélyeztetett korallzátonyokat.
2012.08.21 23:30MTISok korallzátony létét olyan súlyosan veszélyezteti a klímaváltozás, hogy sürgősen új módszerek kidolgozására van szükség. Az Ausztrália keleti partjánál kétezer kilométer hosszan elterülő Nagy Korallzátony bizonyos területeit csak az óriási árnyékolók menthetik meg - húzta alá Ove Hoegh-Guldberg, a brisbane-i Queenslandi Egyetem tengerkutatója. Hozzáfűzte, hogy a napernyők segítségével viszont elkerülhető lehet a korallok kifehéredése és elpusztulása.
"A klímaváltozás mértéke és sebessége nagyobb, mint amihez számos faj képes alkalmazkodni, majd fennmaradni" - írta az ausztrál szakértő amerikai kollégáival a Nature Climate Change című szaklapban.
Megítélésük szerint a szén-dioxid mennyiségének növekedése a légkörben példa nélküli veszélyt jelent a tengeri élővilágra, ezért a tengeri ökoszisztéma megmentése érdekében valószínűleg a hagyományostól eltérő módszerekre is szükség lesz. A napellenzők mellett a kutatók azt is javasolják, hogy áramlökésekkel serkentsék a korallok növekedését.
Szénipara miatt Ausztrália a világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátói közé tartozik egy főre vetítve. A kormány 2020-ig öt százalékkal a 2000-es év szintje alá akarja csökkenteni a kibocsátás mértékét.
Kapcsolódó írások:
- Felfedezték a világ legészakibb korallzátonyát
- Egyértelmű fenyegetésnek van kitéve az ausztráliai Nagy-korallzátony
- Súlyos károkat okozott a Mexikó-öbölben történt olajkatasztrófa
- Vigyázat, felfúvódnak a korallok!
- Virágállatokat fogtak a lengyel-ukrán határon
- Megnézte a Nagy-korallzátonyt - fehér bálna a partoknál!
- A korallok rejtik a hatásos fényvédő tabletta titkát?
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06