Emberek, állatok számára is

A tengerekben is veszélyesek a világháborús lőszerek

Továbbra is veszélyt jelenthetnek mind az emberek, mind a tengeri állatok számára a második világháborúból a tengerekben visszamaradt lőszerek.

2012.08.04 21:29MTI

Legutóbb az Északi-tengerben tervezett szélpark és áramvezetékek kiépítésekor bukkantak a háború maradványaira. A héten a németországi Borkumnál robbantottak második világháborús aknát. Akár 1,3 millió tonna hagyományos és vegyi fegyver korhadhat az Északi- és Keleti-tengerekben egy munkacsoport szerint. Több mint 65 évvel a második világháború után még mindig halálos veszélyt jelenthetnek - hangsúlyozta Hans Mohr szakértő. 

Stefan Nehring tengerbiológus szerint csak a holland partoknál megközelítőleg háromszázezer tonna lövedék pihenhet. Nemcsak a hajóközlekedést, a szélerőműveket, a strandokon sétálókat és a halakat, hanem a tengeri ökológiát magát is veszélyeztetik ezek az aknák, bombák és lövedékek. A környezetvédelmi szervezetek a robbantások helyett alternatív hatástalanítási eljárások, például mobil detonációs kamrák vagy víz alatti robotika alkalmazását szorgalmazzák. 

A víz alatti robbantások által keltett hanghullámok ugyanis akár négy kilométeres távolságban is súlyos sérüléseket, halláskárosodást vagy tájékozódási problémákat okozhatnak a tengeri emlősöknél, például a disznódelfineknél és borjúfókáknál. Hans Mohr szerint azonban a hatástalanítás vagy a szárazföldre való szállítás a robbanótestben lévő kiszámíthatatlan mennyiségű gyújtóanyag miatt szinte lehetetlen.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.