A maga korában nagy lehetett
Kétezer éves fahidat tártak fel Kínában
Kétezer éves fahidat tártak fel Kína észak-nyugati részén, Senhszi (Shaanxi) tartományban.
2012.07.29 12:48MTIA régészek szerint a szerkezet a maga korában a világ legnagyobb fahídja lehetett - számítások szerint hossza elérhette a háromszáz métert, szélessége pedig a húsz métert. Li Jüfang (Li Yufang), a Kínai Társadalomtudományi Akadémia kutatója elmondta, a hidat a Kr.e. 221-206 között uralkodó Csin (Qin) dinasztia idején építették, a Sárga-folyó legnagyobb mellékfolyója, Vej (Wei) két partját kötötte össze, hogy megkönnyítse a közlekedést a két császári palota között Hszienjang (Xianyang) ősi fővárosban.
A híd első maradványait áprilisban fedezték fel kínai farmerek. A feltárások során előkerült cölöpök közül a leghosszabb 9 méteres, az egyik hídpillér szélessége pedig eléri a 18,5 métert. A régészek több olyan szikladarabot is feltártak, amelyeket a fapillérek megerősítésére alkalmaztak. "Első alkalommal került napvilágra ilyen korú és ekkora méretű fahíd.
A rendkívül értékes leletnek köszönhetően többet megtudhatunk a korabeli hídépítési eljárásokról és szállítmányozásról" - magyarázta a régész. A nagy hídtól 200 méterre nyugatra az archeológusok feltártak egy korbeli kisebb hidat is. A két hidat még a Han-dinasztia (Kr.e. 202- Kr.u. 220) idején is használták.