Kung-Fu Panda után Thai Chi Szúnyog
Videó: hogyan élik túl a vérszívók a súlyos cseppeket?
Ahogy 500 évvel ezelőtt da Vinci figyelte a madarakat, hogy inspirációt merítsen a repülőgép terveihez, úgy figyeli David Hu mérnök a szúnyogokat, hogy megértse miképpen élik túl az esőcseppekkel történő ütközést.
2012.06.05 12:32Konrád - ma.huMindezt nem pusztán kíváncsiságból teszi. Hu kutatásait felhasználhatják a rovar méretű repülő robotok fejlesztésében, amiket szerinte a hadsereg megfigyelés céljából, valamint mentőakciókhoz fejleszt. Hu a Georgia Tech gépészeti és biológiai adjunktusa.
Kutatása során azt vizsgálta, miképpen élik túl a - sokszor esős és szeles területeken élő - szúnyogok az összeütközést az esőcseppekkel repülés közben. "Ezek a cseppek nagyon gyorsan, mintegy 35 kilométer/órás sebességgel mozognak, ami túl gyors ahhoz, hogy a szúnyogok repülés közben kikerüljék".
Noha méretük nagyjából egyezik, egy esőcsepp akár 50-szer nehezebb is lehet a vérszívónál. Ez körülbelül megfelel annak, amit egy autó kerekei alatt fekvő ember érezhet. Hu csapata nagysebességű kamerák segítségével filmezte le a szúnyogokat egy ketrecben, ahova vízsugarat fújtak be - esőt imitálandó. Megállapították, hogy a szúnyog erős kitinváza és alacsony tömege segíti az ütközés túlélésében.
"A szúnyogok alacsony tömege miatt az esőcseppek kevés lendületet veszítenek ütközéskor, ezáltal kisebb erőt adnak át" - áll a tanulmányban. Andrew Dickerson doktorandusz, a tanulmány társzerzője hozzátette: "Ha ezt felnagyítanánk emberi méretekre, mi nem élnénk túl. Olyan lenne, mintha elgázolna egy autó".

A szúnyog felhasználni látszik a Thai Chi alapelvét, mely szerint engedni kell, hogy az ellenfél ereje áthaladjon rajtunk és körülöttünk. Hu szerint az esőcsepp és a szúnyog együtt zuhannak vagy 20 testhosszt, majd szétválnak. A kísérletben résztvevő összes szúnyog életben maradt.
Hu laborja a Georgia Tech-en részben az állatok és a rovarok kapcsolatát vizsgálja a vízzel. Korábban megfigyelték, ahogy a tűzhangyák áradás idején összekapcsolódnak, ezzel élő tutajt hoznak létre, ami napokig képes a víz felszínén lebegni. De tanulmányozták azt is, miképpen rázzák le a kutyák a vizet magukról.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06