Arany és ezüst kincsek kerültek napvilágra
Antik ékszereket tártak fel Izraelben
Antik arany és ezüst ékszerek kerültek napvilágra Izraelben, az ősi Megiddóban folyó ásatások során.
2012.05.22 19:59MTIMegiddó a Kr. e. 4. évezredtől a Kr. e. 4. századig létezett, a helyén ma Tell el-Muteszellim áll a Jezreel-völgyben, Názárettől 15 kilométerre. A város már a korai és a középső bronzkorban is jelentős, erődített település volt, amelyet a történetírás két híres csata színhelyeként említ: III. Thotmesz egyiptomi fáraó itt aratott Kr.e. 1456-ban döntő győzelmet Szíria és Palesztína szövetségesei fölött. A másik híres ütközet a Kr.e. 7. században zajlott, amikor Júdea királya, Jósiás szembeszállt II. Nékó fáraóval. A csatát, amelyben Jósiás is elesett, az egyiptomiak nyerték. Júdea pedig egy időre Egyiptom vazallusa lett.
A Kr.e. 1100-ból származó kerámiaedényt a Tel-Avivi Egyetem és a George Washington Egyetem régészei Megiddó északi részén, egy lakóház feltárása során találták, ám a legutóbbi időkig nem foglalkoztak a lelettel, a tartalmát molekuláris vegyelemzésnek akarták alávetni. Amikor végül kimosták az edényt betöltő földet, a sárral együtt ékszerek - gyűrűk, fülbevalók, gyöngyök - kerültek elő - olvasható a Tel-Avivi Egyetem honlapján.
Az ékszerek, amelyeket textíliába csavartak be, jó állapotban vészelték át az elmúlt több mint három évezredet. Iszrael Finkelstein, a Tel-Avivi Egyetem professzora nem tartja a kerámiaedényt az ékszerek "szokásos" tárolási helyének, véleménye szerint egykori tulajdonosai elrejtették kincseiket, amelyekért valamilyen okból nem tudtak visszatérni.
David Ussziskin, a Tel-Avivi Egyetem professor emeritusa szerint egy kánaánita asszonyé lehettek az ékszerek, erre utalnak a holdsarló alakú fülbevalók. Ami szokatlan, az a rengeteg aranytárgy, valamint a vörös kalcedonból készített gyöngyök, utóbbiak inkább egyiptomi eredetre utalnak.
A legérdekesebb leletnek a szakemberek egy arany fülbevalót tartanak, amelyet kőszáli kecskék díszítenek.
A régészek reményei szerint a textilek, valamint az ékszerek vegyelemzése során többet megtudhatnak a kincs eredetéről. Amennyiben az ékszerek tiszta aranyból készültek, s nem vegyítették ezüsttel, a díszek Egyiptomból származhatnak, ahol kevés volt az ezüst, viszont bővelkedtek aranyban.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06