Ázsiában és Észak-Amerikában lehetett látni
Videóval! Ritka napfogyatkozás volt vasárnap
Gyűrűs napfogyatkozás volt vasárnap, az égi látványosságot Ázsia némely területén, valamint Észak-Amerikában lehetett nyomon követni, ahol a jelenséget legutóbb 1994-ben figyelhették meg, a legközelebbire pedig 2023-ig kell majd várni.
2012.05.21 21:31MTINapfogyatkozás csaknem minden évben van, gyűrűs "válfajára" azonban viszonylag ritkán kerül sor, akkor, amikor a Hold pályájának a Földtől legtávolabbi pontján van, és egyúttal közelebb kerül a Naphoz. Az adott "elrendezés" következtében a Hold blokkolja a napsugaraknak több mint 90 százalékát, és központi csillagunkból csupán egy "tüzes gyűrű" látszik.
A napfogyatkozást először Ázsia déli részén figyelték meg, majd az égi jelenség "átszelte" a Csendes-óceánt, az Egyesült Államok területén "átlósan" haladt - először Oregonban, majd Nevadában, Utahban, Arizonában, Új-Mexikóban, hogy végül Texasban "tűnjön el".
A részleges napfogyatkozás alatt nem borult sötétségbe a táj, de a Nap fénye "elsápadt".
A BBC hírszolgálata szerint emberek milliói voltak kíváncsiak a gyűrűs napfogyatkozásra. Japánban "napfogyatkozási" túrákat szerveztek a parkokban és iskolákban, de a jelenséget sétahajókról és magánrepülőkről is nyomon követték az érdeklődők, a japán televízió pedig élőben közvetítette a természeti jelenséget. A Panasonic japán elektronikai cég expedíciót küldött a Fudzsi-hegyre, hogy a csúcsról készítsen felvételeket a legmodernebb berendezésekkel.
Hongkongban a borús időjárás nem kedvezett a megfigyeléseknek, az Egyesült Államokban viszont nagyobb tömegek gyűltek össze több helyen - egyebek közt Renóban, Nevadában, Oaklandben, Kaliforniában.